Tumgik
dziennik-zmian · 4 days
Text
Tumblr media
Tumblr media
A teraz marzy mi się wyprawa do Berlina. I teraz wiem, jak wiele zapomniałam! I jak bardzo wciąż nie znam niemieckiego.
0 notes
dziennik-zmian · 4 days
Text
Tumblr media
0 notes
dziennik-zmian · 6 days
Text
youtube
Oj, wiedza o drzemce może się przydać. Chociaż tutaj - raczej inspiruję do spokojnego drzemania, takiego mimo 'wszystko', niż robię wykład z tematu:). Czasami inspiracje są skuteczniejsze, prawda?
Ale z naukowego punkt widzenia - drzemka w środku dnia błyskawicznie usprawnia pracę mózgu. Oczyszcza pamięć krótkotrwałą i robi miejsce na nowe wiadomości. Specjaliści z NASA dowiedli, że zaledwie 26-minutowa drzemka, którą ucięli sobie piloci w kabinie statku, zwiększyła ich czujność o 54 proc., a o 34 proc. ich wydajność pracy.
Słuchając tego zaś - nie śpimy! to tylko 6 i pół minuty namawiające do....
0 notes
dziennik-zmian · 11 days
Text
youtube
Książki, które realnie inspirują - to cudowne odkrycie. Tam jest wiedza nieoczywista, acz trafiająca w samo sedno. Główne przesłanie książki Natalii de Barbaro “Czuła Przewodniczka” to inspiracja do samopoznania i akceptacji. Książka jest opisywana jako ucząca zdrowego egoizmu i wsłuchiwania się w swoje potrzeby. A w tej rozmowie jest elementem podsumowania.
0 notes
dziennik-zmian · 14 days
Text
#radio #każdywtorek #chillout #chill
0 notes
dziennik-zmian · 15 days
Text
0 notes
dziennik-zmian · 15 days
Text
0 notes
dziennik-zmian · 19 days
Video
youtube
kiedy ostatnio przytrafiła Ci się dobra rozmowa przy ognisku?
0 notes
dziennik-zmian · 1 month
Text
Kolor kreatywności - to róż. I już.
Kiedy z książki wylewa się różową poświata rozbudowanej teorii kreatywności. Sięgnęłam po nią ze względu na Liz Gilbert i jej "love letters" na substacku. Substack Moja różowość ma poświatę zachodu słońca, miękko miesza fiolet z szarością. Oto kończy się dzień. Znowu.
Wiem, że "wielka magia" jest pełna banałów, ale doprawdy - jak dobrze i miło jest usłyszeć/przeczytać po raz kolejny słowa otuchy, będąc w drodze. Jestem w drodze nieustannej twórczości, kto zna mój podcast 'Dziennik Zmian" - ten wie :). W dużej mierze jest to artystyczna działalność hobbystyczna, to eksperymenty montowane na bazie przestrzeni pamięci, nieco szalonego przetwarzania i samej opowieści, i głosu, i scenografii brzmieniowej. Tak, potrzebuję czasem słów otuchy ;)
PS. i naprawdę polecam "love letters" by Liz :)
#podcast #ElizabethGilbert #wielkamagia #kreatywność #twórczość
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
0 notes
dziennik-zmian · 1 month
Video
youtube
Miłka O. Malzahn: Czy zadepczemy ten świat? Jak uważasz - czy jesteśmy na tyle uważni, by korzystać z zieleni na maksa? To jest lekka rozmowa nie tylko deptaniu trawniczków.  Ostatecznie przed nami  - czas pikników... a dobrze mieć gdzie na kocyku “klapnąć” :)
0 notes
dziennik-zmian · 1 month
Text
youtube
Jakie to jest przyjemne! Dokładnie. Można to sobie powtarzać przy każdej adekwatnej ookazji Nie tylko w święta słowiańskie, nie tylko przy grach i zabawach przy ognisku. Tak sobie myślę, że przyjemne są rożne niestandardowe aktywności. Zabawa słowem? O – to jest szalenie przyjemne nauka kreatywności pierwsza klasa ostatnio zaglądam na slamy poetyckie, bo tu zabawy słowem mają delikatny wymiar rywalizacji, potrzeba szczypty odwagi.. jak przy skoku przez palące się ognisko.
0 notes
dziennik-zmian · 1 month
Video
youtube
    Język gościnności jest językiem gestów, ale próbujemy ubrać tę atmosferę w słowa. Używamy dwóch języków, w tym - dialektu podlaskiego. I  - to działa.
 Ten utwór jest efektem naszego zachwytu tym cudem, jakim są spotkania towarzyskie, wizyty rodzinne, wspólne koleżeńskie kawki. Ileż to emocji wzbudza taka nasza społeczna aktywność, ile powstało memów, anegdot, ile pojawiło się smutków przy wspólnym stole! I ile radości, wzruszeń. Jest co wspominać. 
I wciąż …wszystko przed nami! Spotkanie, goszczenie kogoś, czy bycie gościem - popatrzmy na ten pozornie zwykły fakt  - z szerszej perspektywy. To nie tylko sposób na samotność, to uczenia się świata, to poznawanie siebie, oraz  bliskich i dalekich; to niesamowity proces, któremu niniejszym oddajemy cześć!��
 W tym utworze: Basia mówi "po naszemu" (Barbara Goralczuk*), ja nadaję - poezją gęstą jak śmietana, Wojtek Bura wykreował tak lekką, przytulną muzykę - że gościnność po prostu rozsadza ramy tego kawałka.
Zapraszamy:  tekst i głos -    Miłka Malzahn gościnnie  ---  Barbara Goralczuk głos+tekst  muz. Wojciech Bura 
  Przyda się przed świętami, w trakcie i po. Brzmi cudownie, jest uniwersalnym językiem serdeczności, otwartości, jest ostoją ciepłych uczuć. A my - bardzo, bardzo lubimy to, co nam się nagrało w Studiu Rembrandt PRB (studio też lubimy). 
  Język podlaski- prastary język, którym posługiwali się mieszkańcy pogranicza ziem polskich i ruskich. Mowa powszechnie stosowana we wsiach i małych miasteczkach Podlasia jeszcze do drugiej wojny światowej. Teraz, niestety, zanika. Śpiewna, melodyjna, domowa. Mowa prosta, ale tak skomponowana, że pozwala wyrazić wszystkie uczucia, określić przedmioty i wypowiedzieć myśli. Moja mowa rodzinna, wyniesiona z domu, pierwsza jaka słyszałam z ust matki i babci. Moja ruodna, jaka pływe prosto z sercia. * Barbara Goralczuk - pisarka, poetka, astrolożka, autorka książek "Nadzieja aż po horyzont", “Miód”, tomu wierszy "Na porozi" (Na progu) napisanego w gwarze podlaskiej. Wiersze zapisano alfabetem łacińskim i cyrylicą. Pracuje nad kolejną powieścią. Jest autorką bajek i wierszy, publikowanych w języku polskim i białoruskim. Pisze przede wszystkim o Podlasiu. 
0 notes
dziennik-zmian · 1 month
Text
https://lnkd.in/dAGAyQw6
Czy wiesz jaki rodzaj odpoczynku naprawdę jest Twoim, organicznym odpoczynkiem? A co wiesz o Turystyce intuicyjnej? *** W czasach pędu i zastoju, a są to i czasy ugruntowywania się idei - slow life, potrzebujemy wytchnienia. Bardzo. Podróżowanie jest sposobem na doświadczanie relaksu ciała fizycznego i mentalnego, jednak tylko wtedy, gdy nie jest pośpiesznym zaliczaniem atrakcji. Istnieje dużo opcji aktywności turystycznych, lecz zauważyłam i w dodatku - zdefiniowałam taką wersję, która wydaje się skrojona na te czasy. Nie ma pędu, lecz są wyzwania. Pomysł jest blisk odpoczywaniu w stylu flow, ale chodzi tu raczej o odpoczynek za sprawą przeżywania przygody, niż o bujania się w hamaku w rajskiej okolicy. Definicję pomogła mi opracować Monika (cała w chmurach:). A nasza rozmowa formująca ideę turystki intuicyjnej jest krótka i nieco magiczna ;)
youtube
0 notes
dziennik-zmian · 1 month
Video
youtube
Miłka O. Malzahn - skąd się biorą nasi ojcowie?
Czy czasem się zastanawiasz: skąd się biorą nasi ojcowie?  Mam ochotę powiedzieć, że z szafy. Z kufra. Ze zdjęć. Ale ojcowie biorą się, tak jak i my, z aktywności naszych przodków. Z genów przekazywanych przez pokolenia, z historii, którą i my mamy zapisaną w komórkach. Na pamięć komórkową warto zwrócić uwagę, bo tam są zapisy nie tylko chorób, ale i przeżyć. traum. mam nadzieję, żę silnych radości też. Zatem zaglądam do kufra, zęby sprawdzić skąd się wziął mój Tato. Co miał w komórkach, o czym nie wiem, bo oglądałam go zawsze z perspektywy dziecka, nie wnikając. A teraz nadszedł czas wnikania. I wnikam nie tylko ja.
1 note · View note
dziennik-zmian · 1 month
Text
youtube
Turystykę intuicyjną poważam. I to bardzo. A idealnym przykładem takiego podróżnika jest Monika Piskurevič ! Taka turystyka wymaga odwagi i opiera się o geograficzne fantazje, oraz głębokie wzruszenia. Zresztą... każdy intuicyjnie - wie. Ale na wszelki wypadek zajęłam się tematem Można sprawdzić intuicję. Można doznać wielkiej inspiracji małymi sprawami. Można doznać relaksu na samą myśl o takiej aktywności.
To jest turystyka przyszłości!!!
A tobie co intuicja podpowiada?
1 note · View note
dziennik-zmian · 1 month
Text
Tumblr media
A historię tego kotka znajdziesz w tym krótkim odcinku podcastu. I będzie to poetyka relacja z prawdziwego ludzkiego życia!
youtube
2 notes · View notes