Tumgik
artharot · 3 months
Text
Manga/Manhwa/Manhua - Mi is mi?
Magyarországra a 90-es években jött az igazinak mondható "manga-láz". Akkor indították útnak a tv-ben a Sailor Moon és a Dragon Ball animéket (meg még egyéb mást is, de ezek a jelentősek), amiket több is követett. A 2000-es évekre eljutottunk oda, hogy már egyes zenecsatornákon is lehetett klasszikusokat nézni (Ghost in the Shel: S.A.C.). De miért is fontos ez? Ha mangáról van a címben szó, miért nem arról van még sem szó? Mivel az animék nagy segítséget nyújtottak abban, hogy hazánkban is a manga egyáltalán szóba kerüljön, és jószerivel a mai napig a két műfaj kéz a kézben jár.
Azonban térjünk vissza a lényegre: MI IS AZ A MANGA vagy MANHWA vagy MANHUA? És miért érdemes egyáltalán különbséget keresni köztük, ha már mind a Távol-Keleti régió országaiból származnak.?
Tumblr media
A japán képregényeket hívjuk mangának (漫画), míg a manhwa (만화) koreai és a manhua (漫画) pedig kínai (esetleg taiwani). Mint látható is, a Japánból és Kínából származó megnevezés kandzsija is egyforma, csak az olvasatuk más. De azon túl, hogy mindegyik a saját anyanyelvén csak 'képregényt' jelent, azért vannak más stílusbeli, megjelenésbeli és akár történetbeli sajátosságok is.
(A global manga és a manfa jelenségeket nem veszem ide, mivel mindkettő a manga "irányzatból" indult ki. Valamint az amerikai/nyugati képregényeket, mint összehasonlítási alapnak használom, nem elemzési pontnak.)
Mindegyik országnak megvan a saját kis története, hogy hogyan alakult ki a saját stílusuk pl. fametszetekből, vagy tusfestésekből, de én nem ezekre szeretnék koncentrálni, hanem a saját meglátásaimra, főleg, hogy pont abba a korosztályba tartozom, akik még a legeslegelső generációk között volt, akik animével, majd mangával találkoztak. Nekem szinte mindenkinek el kellett magyaráznom, hogy mégis miért jobbról balról kezdem a képregényt, és miért nem színes... De így megtaláltam azokat az elemeket, amik tetszenek a három nemzet sajátosságai közül. Azt viszont megjegyezném, hogy főként trendekre gondolok itt és általánosítgatok (ha szabad így fogalmazni), és nem az underground képregénykultúrák egyediségeit analizálom.
1.)
Tumblr media
Például ezt a táblázatot ebből a cikkből fordítottam le, mivel egész korrektnek tűnt, viszont annyit korrigáltam, hogy a festményszerűséget levettem a manhwa sorából, mivel ezzel nem értek egyet. Valamint nem igazán jött a nyelvemre a magyar megfelelője a 'single issue format' kifejezésnek, szóval úgy hagytam.
De igazából valóban ezek a leg egyértelműbb különbségek és hasonlóságok, amit egy egyszeri olvasó észrevesz. Míg manhwa, manhua és az amerikai képregények esetében a színes oldalak szinte elvártak, úgy Japánban csak iszonyat jól teljesítő mangák esetén történik egy utólagos újrakiadásra színezés (pl. Dragon Ball vagy One Piece). Azonban természetesen a többire is vannak jó ellenpéldák, mint manhuánál az Árnybíró sorozat.
Az olvasási irány főleg a manhwa, azon belüli is a webtoon részéről lényeges, mivel a táblázat elég erősen általánosít a digitális formátumra, míg Dél-Koreában is jelennek meg nyomtatott képregények, és az olvasás egyezik a nyugat képregényekkel, balról jobbra történik. Az olvasási irány a képregényektől teljesen kívülálló dolog, ami az adott ország nyelvészetéhez köthető, és valóban ebből a webtoonok kivételek, mert ott a lefelé görgetéssel haladunk és nem az irodalmian vett olvasási iránnyal.
2.)
Az illusztráció milyenségének kérdése is eléggé forgatható mindhárom esetben. Míg a nyugati képregényeken okuló emberek többsége tudja, hogy vannak akik jobban szeretnek alkotni és vannak örök kézzel rajzoló/festő emberek, addig a távol-keleti panelek esetében ez sokkal egyértelműbb, hogy melyik ország mit helyez előtérben.
Tumblr media
(1) Tradicionálisan a japán alkotók kézzel húzzák a vonalakat, a karakterek árnyait és szinte mindent egy jól összeszokott csapat kereteiben (természetesen már itt vannak, akik a digitális eszközök felé nyúltak, de a döntő többség még mindig G-pent használ).
(2) Ellenben Dél-Korea esetében a digitális technikák, és nem is mindig a kimondott rajzolás az elsődleges. Ők rengetek 3D modell használnak akár pózokhoz, beállításokhoz, tárgyakhoz, hátterekhez. A színezés is úgy történik, és elég variánsok a technikák, mivel el lehet jutni az akvarell szerű képektől egészen a két tónusú színezésekig.
(3) Kínai társaiknál főleg a tusrajzokból merítenek technikák terén, és itt is inkább a digitális illusztráció kerül előtérbe, azonban jobban megmarad a tradicionális díszlet hozzá.
3.)
Történetileg talán a kulturális és társadalmi tradíciók beleszövése lehetne a legnagyobb különbség, mivel mindegyik ország a maga alkotta sztoriba belerakja a saját mindennapos kis gesztusait. Egy manhwában hiába európai mintázatról van a középkori királyság, akkor is a meghajlás és a könyörgés dél-koreai stílusban lesz. És manga esetében is mindig akad egy-egy zöld teát szürcsölő emberke, hiába valami posztapokaliptikus alternatív univerzumban vagyunk. Kínát említve ezen téren utoljára, a konfuciánus tanokat le se tagadhatnák a manhuák többsége.
Tehát rengeteg különbség is van, de talán az egyik legnagyobb hasonlóság az ipari felfogás. Igaz, amerikai képregények esetén is beszélhetünk erről, de a Távol-Kelet esetében ez lépésről lépésre is megfigyelhető. Megvannak a procedúrák. Egy jól menő számítógépes játékból fog készülni rajzolt, olvasható változat és eredeti (2), trendi anime is fog kapni egy-pár kötetet, nem is téve említést a light novelekről (egy fajta japán regénytípus) (1).
Míg a "nyugaton" is vannak erre példák (Jurassic Park, Batman'89, stb.), ezek súlya elenyésző tud lenni az eredeti műhöz képest, míg -főleg- a manhwa esetében a 'feldolgozás' gyakran kap nagyobb figyelmet, mint az eredeti mű (Remarried Empress, Sword Art Online).
A manhua ehhez képest kissé beszűkült témákra koncentrál: néha politika, humor, kaland/akció és gyerekeknek szóló. Ez sok mindennek (és mindenkinek) is köszönhető, de talán a következő években látható lesz egy kiszabadulás a korlátok közül és sokkal érdekesebb és variánsabb sztorikat is kapunk a kultivátorokkal és konfuciánus tanokkal szemben.
Tumblr media
Elég felületesre sikeredett ez a leírás, de remélhetőleg kisebb magyarázatnak az út kezdetén jól fog jönni azoknak, akik szeretnék megismerni a Távol-Kelet képregény kultúráját. Egyáltalán nem vagyok szakértő benne, és mint ahogy már írtam, nagyjából saját megfigyelések alapján szedtem pontokba a főbb dolgokat. Természetesen még pár részletbe bele lehetett volna menni, mint a publikáció, kiadási rendszerek, stb., de azok megérdemelnek majd egy külön kis szösszenetet.
További cikkek, főleg angolul tudóknak:
Manga, Manhwa, & Manhua: What Are the Differences? (cbr.com)
What’s The Difference Between Manga, Manhua & Manhwa? - (hookedtobooks.com)
What Are Manga, Manhua, and Manhwa (Webtoon)? [Explained] (fossbytes.com)
0 notes
artharot · 4 months
Text
R.I.P.
1 note · View note
artharot · 10 months
Text
Tumblr media
932K notes · View notes
artharot · 1 year
Photo
Tumblr media
„Átváltozások” képregénypályázat eredményhirdetés
A Ciceró Könyvstúdió első alkalommal meghirdetett, Átváltozások témakörben kiírt képregénypályázata lezárult, és a kiadói zsűri értékelte a beérkezett pályamunkákat.
Keep reading
10 notes · View notes
artharot · 1 year
Text
Tumblr media
Batman: Wayne Family Adventures Vol. 1
Cover art by Vasco Georgiev
5K notes · View notes
artharot · 1 year
Link
1 note · View note
artharot · 1 year
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Short comic by John Cullen! Jorge Jiménez is winning in the “art vs. artist” challenge.
19K notes · View notes
artharot · 1 year
Text
Tumblr media
I am once again calling for open warfare
This is a reminder Ed Brubaker has received more money for his Winter Soldier cameo than for writing the god damn book and character
30K notes · View notes
artharot · 1 year
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Batman vs Robin (2022-2023) #1 art by Mahmud Asrar
125 notes · View notes
artharot · 1 year
Text
youtube
A remegő kezem ellenére remélhetőleg élvezhető a gyűjtemény, amit olyan négy-öt év alatt szedegettem össze, és folyamatosan növekedik tovább. Talán egyszer lesz egy egész szobányi... talán.
(Az első ilyen... bármilyen YouTube videóm, szóval elnézést az elég amatőr szerkesztésért, felvételért. :)
0 notes
artharot · 1 year
Text
Gyors rant a DC Studios terveiről
Tumblr media
Nos, mivel a MARVEL filmekről fogalmunk sincs hogyan alakulnak azonkívül, hogy a Titkos Háború lesz a következő nagy crossover sztori, ma VÉGRE James Gunn bejelentette, hogy mihez kezdenek a DC filmekkel.
2025. júliusában egy új Superman filmmel indul neki az 'Első Fejezet - Istenek és Szörnyek' címmel az univerzum építés, ami kicsit időben messze van, de nagyvonalakban leírták, hogy mire lehet számítani (a számok elvben az időrendek hozzá):
- Superman: Legacy - Superman űrlény és emberi életét hogyan harmonizálja. Itt lesz a fiatalabb Clark Kent és All Star Supermanra alapodva. (2.)
- The Authority - Wildstrom karakterek antihős státusszal. (4.)
- The Brave and Bold - ahol lesz Damian Wayne Robinként és Batfamily. Grant Morrison és Tom King képregényei alapján fog menni a dolog. (6.)
- Supergirl: Woman of Tomorrow - ami az azonos című képregényből készítik. (8.)
- Swamp Thing - a horrorisztikus részre egy kikacsintás. (10.)
Sorozatok terén pedig:
- Creature Commandos - animációs sorozat szörnyekről szörnyeknek? (1.)
- Waller - Amanda Waller sorozata Viola Davis (aki kb. erre szerepre született szerény véleményem szerint) címszereplésével, ami a Peacemaker (John Cena) sorozatra alapszik és azt is folytatja. (3.)
- Lanterns - Hal Jordan és John Stewart zöld lámpások detektíveset játszanak. Ha eltalálják a megfelelő hangulatot, akkor igazán jó lehet. (7.)
- Paradise Lost - az Amazonok hogyan kerültek Themyscirára és a társadalmuk kialakulása. (Trónok harca szerű lesz állításuk szerint.) George Perez és Phil Jimenez történetei alapján készítik, de kíváncsi leszek, hogy Wonder Womant hogyan viszik a dolgokba. (9.)
- Booster Gold - ami a címszereplőről fog szólni és lehetőleg cameot kap benne a nyáron bemutatásra kerülő Blue Beetle is. (És az a pedzegetés, hogy Chris Pratt fogja játszani, remélhetőleg a valóságot tükrözi, mert tökéletes lenne ennek a hülyének vígjátékként.) (5.)
Tumblr media
Mellette a 'Elseworld' dolgok is mennek tovább:
- The Batman II - Pattison denevér ámokfutása, amivel megváltotta minden csillámpóni tettét folytatódik. Erről csak annyit tudni, hogy Matt Reeves már dolgozik rajta.
- Joker: Folie à Deux - a Joker musical is bemutatásra kerül, ahol állítólag Lady Gaga lesz a piros/fekete szerelem.
- The Penguin sorozat - Collin Farrellel a főszerepben a Batmanből is még játékban van, és elvben idén fogják bemutatni.
- Aquaman (december) / Flash (június) és Blue Beetle (augusztus) filmek mind játékban vannak az idei évre a mozikban.
Színészek terén Henry Cavillen és Ben Afflecken kívül mindenki maradhat a posztjában, ha szeretné. Ez jelenti: Gal Gadot/Wonder Woman, Jason Momoa/Aquaman (akit pedzegettek Lobonak is), Ezra Miller/Flash, Zachary Levi/Shazam. Tehát lehet ők mind visszatérnek majd más-más filmekben, de konkrétabban még csak azt tudjuk, hogy a színészeken áll a döntés, hogy maradnak-e vagy sem.
Forrás: https://www.youtube.com/watch?v=sNg4Pfg4TBM ; https://twitter.com/JamesGunn/status/1620468379672002565 ; https://www.imdb.com/title/tt15435876/ ; https://www.imdb.com/title/tt11315808/?ref_=nv_sr_srsg_3 ; https://variety.com/2023/film/news/dc-universe-superman-legacy-batman-green-lantern-supergirl-booster-gold-1235507426/ és természetesen saját kommentárok.
0 notes
artharot · 1 year
Video
youtube
OnePiece RED a magyar mozikban
0 notes
artharot · 1 year
Photo
Tumblr media
A Ciceró Könyvstúdió kiírja első gyerek- és ifjúsági képregénypályázatát „Átváltozások” témakörben
A képregénypályázaton két kategóriát hirdetünk meg: 6-12 éves, illetve 12 év feletti olvasóknak szánt képregényeket várunk. Egy pályázó mindkét kategóriában is beküldhet pályaművet, de kategóriánként legfeljebb három pályaművet jelölhet.
Keep reading
5 notes · View notes
artharot · 1 year
Photo
Tumblr media Tumblr media
Mai nap érkezése, ami kisebb szívrohamot adott, mivel a postás próbálta a vékony leveleknek szánt ládába beletuszkolni, ahelyett, hogy becsengetett volna... De szerencsére semmi baja nem lett. Visszatérve a lényegre: a mostani 'Nightwing' sort nagyon élvezem mind történetileg, mind grafikailag. Vagány, modern, de mégis ad egy ilyen retró (?), nosztalgikus (?) bájt, ami Dick és Barbara személyiségével nagyon szórakoztató. És Bitewingről nem is tedtem említést! A kötet szép kivitelezésű, mind a védőborítő, mind a belső design okosan kigondolt. A 'Nightwing' füzetek 87-91-ig, illetve a 'Superman: Son of Kal-El' 9. füzetét tartalmazza, mivel a legtöbb rendelőfelületen egy ideig rosszul tűntették ezeket fel. És a végén érdekes az a pár oldal 'hogyan készült', ami a 87-es füzet folyamatos grafikájának progress képeit mutatja. Azt ugyebár spanyolul, kihajthatós formában szereztem be, de lapozgatva is élvezhető. Remélem ez a kreatív csapat még pár kötetig együtt marad, mert jól kiegészíti Tom Taylor írását Bruno Redondo/Geraldo Borges rajzolása és Adriano Lucas színezése... DC - Nightwing: Get Grayson
5 notes · View notes
artharot · 1 year
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Tim Drake kinnies stand up for our national anthem!
*starts record* the sound of goats screaming starts playing
9K notes · View notes
artharot · 1 year
Text
Tumblr media Tumblr media
A Homage from Past to Present
2K notes · View notes
artharot · 1 year
Video
youtube
OlvasóNapló: ComicBook edition START
0 notes