Tumgik
socialtracker · 9 years
Text
Tumblr media
Codziennie nowe artykuły, infografiki na temat mediów społecznościowych. Inspiracje, porady i wskazówki dla content marketerów.
Zapraszamy na:
www.socialmediadaily.tumblr.com
0 notes
socialtracker · 9 years
Text
Social Media Polska Raport 2014 - socialtracker.
Tumblr media
Socialtracker opracował raport podsumowujący social media w Polsce w ubiegłym roku.
„W roku 2014 Facebook nadal pozostawał liderem jeśli chodzi o promocję i dotarcie do odbiorców, niemniej jednak stan facebookowej hegemoni powoli zaczął ustępować. Spośród największych platform społecznościowych Facebook w roku 2014 był najwolniej rozwijającym się portalem pod względem liczby nowych użytkowników. Podobnie niskie tempo wzrostu odnotowały serwisy takie jak Youtube i Twitter.  Silne ograniczenie zasięgu publikowanych treści na rzecz głównie treści promowanych w sposób odpłatny przyczyniło się do zmiany w postrzeganiu promocji w mediach społecznościowych, ale także rozpoczęło poszukiwania nowych platform i nowych form promocji w social mediach. Coraz częściej marketerzy dostrzegają, że media społecznościowe nie są tylko miejscem do „wywieszenia” darmowego plakatu reklamowego, a raczej mogą służyć do komunikacji z obecnymi i potencjalnymi klientami, ale także do budowania narracji dla szerszych działań promocyjnych i reklamowych….”
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym raporcie SOCIAL MEDIA POLSKA 2014 podsumowującym media społecznościowe w Polsce w kontekście content i social media marketingu.
W raporcie opisano i poddano analizie główne serwisy społecznościowe takie jak Facebook, Youtube oraz Twitter. Poświęcono również uwagę innym portalom społecznościowym i aplikacjom, nabierającym coraz większej popularności i znaczenia takim jak Instagram czy Pinterest.
Zestawienia najpopularniejszych stron i marek w mediach społecznościowych w Polsce opisano w sumie w 27 kategoriach: Celebryci i znane osoby, Media ogółem, Telewizja, Radio, Prasa,  Blogi, Programy telewizyjne, Marki ogółem, Telekomunikacja, FMCG /produkty żywnościowe, Napoje, Alkohol, Zdrowie i uroda, Elektronika, Motoryzacja, Ubrania i akcesoria, Odzież i akcesoria sportowe, Bankowość i finanse, Handel, E-commerce, Filmy, Gry, Miasta,  Wydarzenia, Ośrodki kulturowe, Centra handlowe, Kluby sportowe. 
W raporcie zaprezentowano także najpopularniejsze wpisy na Facebooku w Polsce we wszystkich 12 miesiącach (w sumie zaprezentowano 36 najpopularniejszych wpisów) wraz z opisem dominujących tendencji i charakterystyką publikowanych treści.
Raport dostępny jest do pobrania w formacie pdf w zakładce BADANIA (kliknij tutaj).
Tumblr media
1 note · View note
socialtracker · 9 years
Text
Marketing mobilny i e-commerce
Tumblr media
Coraz więcej osób robi zakupy korzystając ze smartphonów. Dlaczego warto o tym wiedzieć?
SurveyMonkey przeprowadził ciekawe badania dotyczące zachowań konsumentów. Ich celem było głównie zbadanie zachowań konsumenckich w kontekście świąt bożonarodzeniowych, niemniej jednak dostarczyły także wielu ciekawych informacji dotyczących użytkowników mobilnych i e-commerce.
W roku 2014 więcej osób robiło zakupy online - 45% w roku 2013, do 56% w roku 2014. Możemy więc mówić o tendencji wyraźnie wzrostowej, co też było zgodne z przewidywaniami dotyczącymi użytkowników mobilnych w roku 2014.
W badaniu  86% respondentów wskazało, że dokonuje zakupów przez smartphony i tablety. Było to dokładnie  o 20% osób więcej, niż w roku 2013 (66%). Możemy domyślać się, że tendencja ta nadal będzie wzrostowa. Jest to bardzo istotna informacja  dla sklepów internetowych, które posługują się jeszcze stronami niedostosowanymi do urządzeń mobilnych. Najwyższa pora o tym pomyśleć - w innym przypadku trzeba liczyć się z utratą potencjalnych klientów.
Poza tym 60% klientów przegląda oferty na urządzeniach mobilnych, z czego 37% osób czyta recenzje produktów, rekomendacje i poszukuje pomysłów na prezent
Ciekawe są również informacje dotyczęinternetowych wyprzedaży zwanych Cyber Monday, czyli Cyber Poniedziałku. Choć wPolsce jeszcze niepraktykowany zwyczaj ten dotarł już do Argentyny, Kanady,Chile, Chin, Kolumbii, Danii, Niemiec, Irlandii, Japonii, Portugalii, Szwecji iWielkiej Brytanii. Cyber Monday to internetowa odpowiedź na Black Firday(Czarny Piątek), czyli dzień wielkich wyprzedaży. Cyber Monday staje się coraz popularniejszym, w ubiegłym roku sprzedaż online wzrosła tego dnia do rekordowych **2,68 miliarda dolarów **(Fundivo). Zdecydowaną przewagą zakupów online od tych tradycyjnych jest uniknięcie długich kolejek do kas oraz wielkich tłumów i całego zakupowego zgiełku. Może więc nie dziwić, że aż 12% respondentów zbadanych przez SurveyMonkey odpowiedziało, że woli Cyber Monday, niż Black Friday na który wskazało jedynie 6% osób.
O czym powinniśmy zatem pamiętać tworząc strategię marketingową uwzględniającą użytkowników mobilnych? Jakich błędów się wystrzegać? Poniżej prezentujemy infografikę od Formstack dotyczącą marketingu mobilnego. Zwrócono w niej uwagę na zasadnicze kwestie wpływające na porażkę strategii mobilnego marketingu, a także przedstawiono kilka interesujących danych.
Na co należy zwrócić uwagę myśląc o strategii marketingowej w kontekście użytkowników mobilnych?
1. Dostosuj swoją stronę do urządzeń mobilnych.
Przy dłuższym użytkowaniu ciągłe powiększanie i zmniejszanie strony jest męczące. Dotyczy to zarówno e-commerce, gdzie użytkownicy często przeglądają wiele różnych produktów i potrafią spędzić dość sporo czasu na jednej stronie szukając konkretnego produktu lub inspiracji, jak i tyczy się to stron z newsami i artykułami.
2. Nie zapominaj o tabletach.
Tablety są większe od smartphonów. Nie zawsze wygląd dostosowany do małego ekranu dobrze prezentuje się również na tabletach. Warto o tym pamiętać projektując stronę w wersji mobilnej.
3. Zastosuj proste przyciski zachęcające do działania.
Kluczem do sukcesu jest wygoda użytkowników i prostota w obsłudze.
4. Umożliwiaj logowanie za pomocą serwisów społecznościowych.
Kolejnym ułatwieniem automatycznie wypełnianie formularzy. Logowanie przez Facebooka czy inne  społecznościowe jest znacznie szybsze i wygodniejsze. Warto pamiętać, że 77% użytkowników woli logować się za pomocą mediów społecznościowych.
5. Ogranicz liczbę elementów i treści na swojej stronie.
Wiele różnych elementów na małym ekranie rozprasza uwagę odbiorcy i utrudnia poruszanie się po stronie. Upewnij się, że najważniejsze treści wyświetlane są na samej górze strony,
Tumblr media
Infografika pochodzi z Formstack. Prezentacja ilustrująca wyniki badań  SurveyMonkey opisanych w artykule dostępna jest tutaj.
0 notes
socialtracker · 9 years
Text
Historia mediów społecznościowych w obrazkach
Tumblr media
Infografiki i linie czasu - prezentujemy historię mediów społecznościowych w obrazkach.
Jakie były pierwsze znane serwisy społecznościowe? Kiedy powstał Instagram, a kiedy Snapchat? W jaki sposób ewoluował marketing społecznościowy i jak będzie wyglądać w przyszłości?  
Wszystkie odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących mediów społecznościowych znajdziesz poniżej.  Tego typu informacje najlepiej przedstawić w formie wizualnej, dlatego zebraliśmy najciekawsze infografiki na temat historii mediów społecznościowych i content marketingu.
Na początek kilka najważniejszych dat.Historia Mediów Społecznościowych - infografika:
Tumblr media Tumblr media
   Daty powstania serwisów społecznościowych i aplikacji:
Tumblr media
  Poniżej bardzo ciekawa animowana mapa przestawiająca najpopularniejsze serwisy społecznościowe na świecie w latach 2009 - 2014 oraz stopniową dominację Facebooka na całym świecie.
Tumblr media Tumblr media
    A teraz już bardziej konkretnie i poszczególne serwisy społecznościowe – Jak powstał Instagram?
Tumblr media
   A jak powstał Pinterest?
Tumblr media
   I na koniec linia czasu Snapchata:
Tumblr media
   Codziennie nowe infografiki o mediach społecznościowych i content marketingu znajdziesz na SocialMediaDaily.tumblr.com
1 note · View note
socialtracker · 10 years
Text
Content marketing - narzędzia do monitoringu treści
Tumblr media
Mierz i analizuj efekty swojej pracy, by zoptymalizować swój przekaz.
Aby zwiększyć zainteresowanie naszych odbiorców musimy ich poznać, a więc tym samym musimy także śledzić na bieżąco ich preferencje. Poza standardowymi statystykami typu Google Analytics czy Facebook Insights warto sprawdzić także inne, jeszcze bardziej kompleksowe narzędzia pozwalające na monitorowanie efektów naszych działań w mediach społecznościowych.
1. Webtrends (płatne) www.webtrends.com
Umożliwia analizę i optymalizację kampanii marketingowych prowadzonych na różnych kanałach i różnych platformach. Narzędzie to pozwala na szybką i prostą analizę jak i zarządzanie wynikami.
2. Act-On (płatne) www.act-on.com
Pomaga w organizacji przekazu w mediach społecznościowych oraz kampaniach mailingowych.
Tumblr media
3. Marketo (płatne) www.marketo.com
Umożliwia automatyczną dystrybucję treści i materiałów oraz pomiar ruchu sieciowego. Narzędzie to działa w chmurze i posiada wiele dodatkowych aplikacji.
4. Pardot (płatne) www.pardot.com
Umożliwia zarządzanie projektem, ułatwia marketing emailowy marketing oraz jest narzędziem analitycznym - pozwala badać ruch sieciowy i generować raporty. Można połączyć je także z Google Analytics.
Tumblr media
0 notes
socialtracker · 10 years
Text
Content marketing - narzędzia do promocji i dystrybucji treści
Tumblr media
Dowiedz się w jaki sposób możesz promować swoje treści skutecznie.
Wybór i dotarcie do odpowiedniej grupy osób może być kluczowe w ocenie efektywności naszych działań. Skuteczna promocja przyniesie nam oczekiwane rezultaty. Z kolei narzędzia ułatwiające dystrybucję treści, np. jednoczesną publikację treści na różnych kanałach w serwisach społecznościowych - znacznie przyspieszą naszą pracę. Poniżej kilka przydatnych narzędzi ułatwiających dotarcie do danej grupy docelowej i promocję naszych materiałów.
1. Buffer (płatne) www.bufferapp.com
Buffer pozwala na dzielenie się treśćmijednocześnie na wielu różnych serwisach - Facebooku, Twitterze, Linkedin. Czas publikacji można dostosować wedle upodobań. Platforma ta posiada także dodatkowe aplikacje i rozszerzenia oraz statystyki i narzędzia do ich analizy.
2. Outbrain (płatne) www.outbrain.com
Pozwala dotrzeć do konkretnych odbiorców bazując na ich preferencjach i upodobaniach - system postów sponsorowanych i stron premium.
Tumblr media
3. Content BLVD (płatne) www.contentblvd.com
Tworzenie postów sponsorowanych z wykorzystaniem blogerów, videoblogerów na Youtube i innych partnerów w mediach. Pozwala tworzyć na przykład gościnne wpisy na innych blogach.
Tumblr media
4. Gravity (płatne) www.gravity.com
Gravity umożliwiaj promocję treści w sieci bazującą na spersonalizowanych rekomendacjach typu "polecane Tobie". Polega na dotarciu do specyficznej grupy odbiorców. Dodatkowo Gravity oferuje także narzędzia do monitoringu preferencji odbiorców i ich zainteresowań.
Tumblr media
5. OneSpot (płatne) www.onespot.com
Promocja w formie reklam wyświetlanych na wielu stronach internetowych i mediach społecznościowych. Umożliwia śledzenie i analizę wyników.
Tumblr media
0 notes
socialtracker · 10 years
Text
Content marketing - narzędzia do tworzenia treści
Tumblr media
Twórz szybko i w łatwy sposób treści wysokiej jakości.
Stworzenie własnych treści wysokiej jakości często zajmuje sporo czasu, dlatego warto poznać kilka przydatnych narzędzi, które pomogą nam w tworzeniu materiałów wizualnych. Ciekawy film video z prezentacją naszego produktu? Infografika? Teraz to nie problem. Sprawdź, w jaki sposób możesz usprawnić swoją pracę.
1. KnowledgeVision (płatne) www.knowledgevision.com
Narzędzie umożliwiające tworzenie prezentacji audio i video poprzez przeglądarkę internetową lub w wersji mobilnej. Przydatne dla webinariów, ebooków, prezentacji produktowej. Ciekawą opcją jest funkcja zoomu, umożliwiająca połączenie dwóch ekranów z różnymi treściami.
Tumblr media
2. Lingospot (płatne) www.corp.lingospot.com
Prezentuje podobne treści na stronie przeznaczone dla użytkowników telewizorów, tabletów i smarfonów.
3. Visual.ly (bezpłatne / płatne) www.visual.ly
Dobry dla marek i środków masowego przekazu. Umożliwia tworzenie infografik i wizualizacji w prosty i szybki sposób.
4. Prezi (bezpłatne / płatne) www.prezi.com
Prezi umożliwia tworzenie nowoczesnych i ciekawych graficznie prezentacji. istnieje możliwość pracy grupowej (z podglądem na żywo) oraz importu gotowych prezentacji z Power-Pointa. Prezentacje stworzone w Prezi wyglądają zdecydowanie inaczej niż te standardowy z PowerPointa głównie dzięki ciekawym i niestandardowym przejściom między slajdami (slajdów tak naprawdę nie ma, a prezentacja korzysta z zoomu i przejścia z jednej części na drugiej). Jakie możliwości daje Prezi najlepiej podejrzeć na poniższym przykładzie jednej z prezentacji:
5. Issuu (bezpłatne / płatne) www.issuu.com
Przeznaczone do cyfrowych publikacji, głównie magazynów, ale także różnego typu ebooków. Umożliwia ich szybkie i łatwe przeglądanie. Niedawno została też wydana aplikacja umożliwiająca przeglądanie treści w wersji mobilnej. Minusem Issuu jest konieczność ręcznego przechodzenia (tekst nie dostosowuje się do ekranu), co może być uciążliwe dla użytkowników.
Tumblr media
0 notes
socialtracker · 10 years
Text
Content marketing - narzędzia do organizacji treści
Tumblr media
Sprawdź narzędzia, dzięki którym dotrzesz do ciekawych materiałów.
Tworzenie contentu, czyli treści które przyczyniają się do promocji Twojej marki/firmy/strony to często proces żmudny. Jak wiele razy powtarzaliśmy nie liczy się ilość lecz jakość. Przygotowanie tego typu materiałów, ich organizacja, a później monitoring i analiza wyników to praca czasochłonna. Nie warto jednak się zniechęcać, zwłaszcza, że istnieje wiele ciekawych narzędzi, dzięki którym możesz znacznie usprawnić swoje działania. W pierwszej części artykułów przeznaczonych dla content marketerów przedstawiamy 5 przydatnych narzędzi do organizacji treści marketingowych. Narzędzia te pomogą Ci odkryć a także gromadzić podobne treści z sieci na dany temat
1. List.ly (bezpłatne / płatne) www.ist.ly
Proste narzędzie do tworzenia list. Najlepsze dla marek prowadzących swojego bloga. Narzędzie to umożliwia w łatwy sposób tworzenie list oraz udostępnianie ich dalej, a także odkrywanie list innych osób. Dzięki pluginowi do Wordpressa listy mogą być łatwo z nim zintegrowane. Poszczególne pozycje na liście mogą być komentowane, a także mogą być oddawane na nie głosy. Przy tworzeniu własnych materiałów Listly jest przydatne jako inspiracja, np. lista najlepszych filmów dokumentalnych http://list.ly/list/PHJ-best-documentary-movies-of-all-time
Tumblr media
2. Storify (bezpłatne / płatne) www.storify.com
Jedno z ulubionych narzędzi wielu marek. Umożliwia ono tworzenie historii z użyciem różnych materiałów, np. tweetów, postów z Facebooka, zdjęć z Instagramu. Popularność tego narzędzia polega na jego prostocie - wystarczy przeciągnąć dany post czy zdjęcie na Storify, elementy można przesuwać i przestawiać wedle upodobań. Storify oszczędza wiele czasu - już nie musimy bawić się w kopiowanie kodów html!
Tumblr media
3. Curata (płatne) www.curata.com
Curata pomaga odnaleźć treści w internecie,rozpoznaje nasze preferencje i pomaga w organizacji treści, a także ułatwia ich publikowanie i promocję.
4. Waywire (płatne) www.enterprise.waywire.com
Pozwala dotrzeć do setek źródeł materiałów wysokiej jakości od zaufanych dostawców. Umożliwia zbieranie, dodawanie i odkrywanie materiałów video.
Tumblr media Tumblr media
5. Echo (płatne) www.aboutecho.com
Echo pomaga uporządkować komentarze i wyświetlać treści z różnych serwisów społecznościowych w jednym miejscu  w czasie rzeczywistym, a także pomaga w zarządzaniu nimi oraz w reagowaniu na bieżąco na nowe informacje.
Zobacz więcej przydatnych narzędzi dla content marketingu:
Narzędzia do tworzenia treści.
Narzędzia do promocji i dystrybucji treści.
Narzędzia do monitoringu treści.
0 notes
socialtracker · 10 years
Text
Techniki postępowania w sytuacjach kryzysowych w mediach społecznościowych
Tumblr media
Poznaj skuteczne techniki radzenia sobie z kryzysem w mediach społecznościowych.
Czynników wywołujących kryzys w mediach społecznościowych jest wiele i mogą być one różne. Wbrew pozorom większości z kryzysów można zapobiec lub można je szybko wygasić. Często jednak bywa tak, że przez nieumiejętne działania kryzys może zostać łatwo podsycony. Tak jak wielkim plusem i główną ideą serwisów społecznościowych jest szybkie i łatwe udostępnianie treści dalej - tak w przypadku kryzysów może to być zagrożenie - jeden niewłaściwy ruch, a konsekwencje mogą być spore. Na początek kilka faktów odnośnie kryzysów w social mediach:
Kryzysy najczęściej "wybuchają" i "przenoszone" są głównie na Twitterze (53%), Facebooku (17%), Blogach (13%) i Youtube (7%) [ 10% na innych kanałach].
Najczęstsze przyczyny kryzysów w social mediach:
1. Negatywne doświadczenia klientów/konsumentów. 2. Naruszenie zasad etyki. 3. Nieodpowiednie materiały. 4. Nieuprzejmość pracowników względem klientów. 5. Brak odpowiedzi ze strony firmy .
Powody są najczęściej niezależne od tego czy prowadzimy marketing w mediach społecznościowych czy nie. Co zatem robić? Po pierwsze nie wpadać w panikę. Umiejętnie działanie mogą nie tylko zmniejszyć kryzys, a nawet przekuć porażkę w sukces. Warto dodać, że poniższe techniki radzenia sobie z kryzysem w social mediach można, a nawet należy ze sobą łączyć.
Czego nie robić, by uniknąć rozprzestrzeniania się kryzysu i jego podsycania?
- Nie lekceważyć negatywnych opinii na temat nasz temat. Te opinie mogą z czegoś wynikać, dlatego najlepiej zastanowić się co zrobić, by w przyszłości uniknąć takich komentarzy.
- Nie odpowiadać w sposób lekceważący, ironiczny, cyniczny, prześmiewczy i bagatelizujący na komentarze innych użytkowników, 
Negatywne komentarze ze strony community managera czy po prostu osoby prowadzącej daną stronę niepotrzebnie tylko podsycają konflikt i sprawiają, że złość użytkowników staje się jeszcze większa.
- Nie straszyć sądem, negatywnymi konsekwencjami itd.
Dobieranie od razu ciężkiej altymetrii, np. straszenie sądem jako pierwszy krok to działania bezsensowne, które jedynie wzmogą negatywne nastawienie innych względem naszej firmy/strony
- Nie kasować negatywnych komentarzy i nie ukrywać ich.
Schowanie negatywnej opinii może być strzałem w kolano i spowoduje utratę jakiejkolwiek kontroli na rozprzestrzenianiem się kryzysu. Negatywne opinie pojawią się po prostu na innych stronach i będą udostępniane innymi kanałami, na które nie będziemy mieli żadnego wpływu.
- Nie odcinać się od problemu.
Często zdarza się tak, że w reakcji na negatywną opinię lub kryzys agencje marketingowe zajmujące się prowadzeniem stron danej firmy na stronach serwisów społecznościowych odcinają się od danych problemów argumentując, że to nie oni są odpowiedzialni, np. za obsługę klientów. Świadczy to negatywnie o firmie, pokazując, że nie ma w niej żadnej komunikacji wewnętrznej, a działania w social mediach prowadzone są tylko na pokaz. Plusem mediów społecznościowych jest właśnie informacja zwrotna i komunikacja z użytkownikami. Przytoczona argumentacja jest więc tego zaprzeczeniem. Przekaz w mediach społecznościowych polega na utożsamieniu go z daną marką. Użytkowników nie obchodzi to jak wygląda komunikacja wewnątrz firmy. Komentarze odcinające się od problemu nie pomogą w zażegnaniu kryzysu, a raczej przedstawią nas w pozycji bezbronnej.
5 skutecznych technik postępowania w sytuacjach kryzysowych w serwisach społecznościowych:
Technika oficjalnego podejścia
Nawet jeśli język, którym posługujesz się w swoim przekazie w mediach społecznościowych jest nieoficjalny w przypadku kryzysu warto go natychmiast zmienić na oficjalny, a nawet całkowicie formalny. Takie działania są niesamowicie skuteczne. Po pierwsze takie podejście do użytkowników od razu zmienia ich podejście do tematu, a także łagodzi konflikt. Zmiana języka często będzie obustronna - w odpowiedziach użytkownicy także najprawdopodobniej (nie wszyscy, ale większość) zacznie pisać w formie bardziej uprzejmej, posługując się sformułowaniami grzecznościowymi "np. Pan/ Pani". Ponadto język formalny sprawia wrażenie poważnego podejścia do tematu.
Technika życzliwości
Niezależnie jak negatywne i niemiłe mogą wydawać się komentarze innych użytkowników w przypadku jeśli na nie odpowiadamy nie przybierajmy takiej samej postawy. W takich sytuacjach zawsze warto zachować miły i życzliwy język. Na opinie przekazane w nieuprzejmy sposób można odpowiedzieć w następujący sposób "Dziękujemy za konstruktywną krytykę". Wyjątkiem są komentarze przesycone wulgarnym słownictwem i nawołujące do nienawiści. Tego typu treści należy skasować ewentualnie udzielając odpowiedzi poprzez wiadomość prywatną.
Technika humoru
Na negatywne opinie i rozpoczynający się kryzys w niektórych przypadkach możemy zareagować na wesoło. Odpowiadając w sposób humorystyczny (ale z szacunkiem i życzliwością!) możemy w pewien sposób załagodzić kryzys. Technikę tę jednak warto stosować w przypadku sytuacji, gdy kryzys wydaje się niewielki lub dopiero się rozpoczyna. Jeśli technika ta okaże się nieskuteczna warto zastosować inną.
Technika zdartej płyty
W przypadku kryzysów w serwisach społecznościowych często w danym wątku lub po prostu na stronie pojawiają się setki negatywnych komentarzy. Mnożą się one w niezliczonym tempie. Większość z nich jest w podobnym stylu i dotyczy tego samego, dlatego warto przygotować jeden wzór odpowiedzi i po prostu go kopiować i wklejać... Jedna odpowiedź może być niewystarczająca, zwłaszcza jeśli jest opublikowana w komentarzu jako odpowiedź do innego - tym sposobem przepadnie ona w gąszczu innych negatywnych komentarzy. Technika zdartej płyty polega na powtarzaniu cały czas tego samego, np. "Dziękujemy za komentarz. Państwa opinia jest dla nas niezwykle ważna. W obecnej chwili robimy wszystko co w naszej mocy, by rozwiązać zaistniały problem. Będziemy Państwa informować na bieżąco. Przepraszamy za utrudnienia". Oczywiście gdy pojawią się bardziej skonkretyzowane pytania warto odpowiedzieć na nie indywidualnie. Dzięki tej technice użytkownicy będą wiedzieć, że nie są pozostawieni sami sobie. Użycie tej samej formuły do podobnych komentarzy może także zniechęcić do dublowania takich samych opinii na dany temat.
Kreatywne zadośćuczynienie
Najłatwiejszym i najbardziej efektywnym sposobem na załagodzenie kryzysu w mediach społecznościowych jest zadośćuczynienie, czyli "naprawienie szkód". Dotyczy to zarówno etapu początkowego kryzysu (czyli zanim nabierze od medialnego rozgłosu), jak i jego szczytowej fazy. Po pierwsze należy zastanowić się, jak sami chcielibyśmy być potraktowani, gdybyśmy znaleźli się na miejscu osoby, którą spotkał dany problem i stąd się wzięła jej negatywna opinia. Takie postępowanie może szybko załagodzić się dopiero co rozwijający się kryzys. Natomiast w przypadku sytuacji kryzysowych, o których stało się już głośno warto zastanowić się nad większym i bardziej kreatywnym zadośćuczynieniem. Kreatywność w tym przypadku oznacza zrobienie czegoś pozytywnego, czego nikt się nie spodziewa. Bardzo szybko może zmienić to nasz wizerunek, a negatywny rozgłos medialny może zmienić się na pozytywną reklamę zgodnie z zasadą "przebij porażkę w sukces". Tę strategię często stosują duże firmy, które nieustannie dbają o swój pozytywny pr.
0 notes
socialtracker · 10 years
Text
Który serwis społecznościowy wybrać do promocji swojej marki?
Tumblr media
Wybierz odpowiedni portal do promocji swojej marki/strony w internecie.
Promocja swojej marki, firmy, strony czy produktów w mediach społecznościowych jest skutecznym i efektywnym rozwiązaniem. Szybkość i prostota komunikacji to niewątpliwe plusy social media marketingu. Rozpoczynając promocję swojej marki należy zastanowić się, który z serwisów społecznościowych będzie do tego celu najlepszym rozwiązaniem. Nie ma większego sensu rozpoczęcie promocji na wielu portalach społecznościowych jednocześnie (oczywiście pomijając przypadki, gdy mamy do dyspozycji sztab osób, czy agencję marketingową i nasze działania są efektem założeń naszej kampanii marketingowej). Nawet założenie konta na Twitterze, które zajmuje nie więcej niż kilka sekund w ostatecznym rozrachunku wymaga od nas dodatkowego czasu na dodawanie nowych tweetów. Content marketing charakteryzuje przede wszystkim wysoka jakość treści a nie ich ilość. Jak się łatwo domyśleć, stworzenie materiałów wysokiej jakości może zająć trochę czasu. Dlatego rozpoczynając promocję swojej marki czy też strony w mediach społecznościowych najlepiej skupić się na jednym lub dwóch serwisach, w których będziemy promować swoją markę.
Każdy z serwisów społecznościowych ma swoje plusy i minusy. Wybierając serwis, w którym będziemy prowadzić swoje działania na początek należy określić do kogo chcemy dotrzeć, tj. kto jest naszą grupą docelową, co chcemy prezentować w serwisie i w jaki sposób. Wybierając odpowiedni serwis możesz skorzystać z poniższej listy, w której zebraliśmy plusy i minusy różnych portali społecznościowych. Dzięki nim wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla siebie. Jeśli prowadzisz sklep internetowy sprawdź też artykuł Socialtracker dedykowany e-commerce.
Tumblr media
Facebook
Jeszcze do niedawna podstawowa platforma dla promocji marki w serwisach społecznościowych. Obserwowany przez kilka lat boom jeśli chodzi o Facebook, dał mu pierwsze miejsce w sieci. Niestety na Facebooku obecnie coraz trudniej promować swoją markę. Treści udostępniane swoim fanom obecnie docierają tylko do niewielkiej ich ilości. Facebook ograniczył wyświetlanie postów ze stron fanpage, dlatego promocja marki wymaga tutaj większego wysiłku i zaangażowania swoich odbiorców - by dotrzeć do większej ilości osób nasze posty muszą generować więcej interakcji, tj. muszą być częściej klikane, udostępniane, lubiane itd. Wszystko to sprawia, że Facebook nie jest już tak oczywistym wyborem miejsca promocji w mediach społecznościowych. 
+ dobry dla lokalnych biznesów, np. restauracji. użytkownicy szukają informacji o godzinach otwarcia, aktualnych wydarzenia, promocjach itd.
+ bardzo dobre miejsce jako kanał komunikacji z klientami - łatwy kontakt poprzez komentarze i wiadomości, ułatwia tym samym obsługę klienta
+ możliwość zaprezentowania swoich produktów/usług
+ wykorzystując płatne reklamy można dotrzeć do specyficznej grupy odbiorców
- nasze aktualności dotrą do niewielkiej liczby naszych fanów (nie każdy je zobaczy). Model który wprowadza Facebook polega na płatnych reklamach, które po prostu generują dodatkowe koszty, co nie zawsze przekłada się na efekty.
Jeśli zdecydujesz się rozpocząć swoje działania na Facebooku sprawdź koniecznie w jaki sposób możesz dotrzeć do większej ilości swoich fanów i jak zwiększyć zasięg swoich postów
Twitter
Twitter pomału w Polsce zdobywa coraz większą popularność. Jest łatwy i szybki w obsłudze a jednocześnie skuteczny, jeśli chodzi o dotarcie do potencjalnych odbiorców. Niemniej jednak wymaga od nas stałej obecności w serwisie. Jeśli prowadzisz już działania w innym serwisie społecznościowym i chciałbyś/chciałabyś je rozszerzyć o kolejny, Twitter może być dobrym wyborem.
+ wszystkie Twoje tweety zostaną wyświetlone osobą, które Cię obserwują
+ dodawanie wpisów jest bardzo proste i szybkie
+ dzięki hasztagom łatwo dotrzeć do nowych odbiorców a także
+ hasztagi dotyczące wydarzeń i miejsc umożliwiają promocję w skali lokalnej
- by zostać zauważonym, tweetować trzeba po prostu często (np. kilka razy dziennie)
- musisz zmieścić się w 140 znakach
Sprawdź jak zacząć promować swoją markę na Twitterze.
Pinterest
+ dzięki niemu możesz wygenerować większy ruch sieciowy na swojej stronie
+ Twoje materiały będą cały czas widoczne i łatwo dostępne
+ dobre miejsce do promowania produktów i wysokiej jakości materiałów wizualnych
+ dobre miejsce na działania reklamowe i content marketing
+ popularne kategorie to żywność i kulinaria oraz branża modowa
- nie nadaje się do promocji, jeśli nie posiadasz żadnych materiałów wizualnych
- nie nadaje się do komunikacji (na zasadzie komentarzy i obsługi klienta)
Czytaj więcej o skutecznej promocji marki na Pinterest.
Instagram
+ umożliwia tworzenie ciekawych i ładnych zdjęć, dzięki którym wypromujesz swoją markę
+ łatwy w prowadzeniu i informowaniu o nowościach
+ nie wymaga regularnego dodawania zdjęć
+ możliwość glokalizacji, tj. dobry do promocji lokalnych miejsc, wydarzeń i przedsiębiorstw
- tylko zdjęcia lub krótkie filmy video
- wymaga dużej dozy kreatywności w promocji, zdjęcia stricte reklamowe czy nawet informacyjne nie przyniosą żadnego efektu.
Dowiedź się więcej na temat efektywnego wykorzystania Instagramu w biznesie.
Linkedin
+ dobry dla firm z branży B2B
+ dobry do tworzenia kontaktów biznesowych
+ grupy na Linkedin pozwalają dotrzeć do konkretnych odbiorców
- raczej nieefektywny jeśli chodzi o promocję produktów i branże e-commerce
Google+
+ Łatwy dostęp z telefonów z Androidem
+ zwiększa widoczność we wyszukiwarce (profil Google+ widoczny jest na stronach wyszukiwania, ale też mapach i innych produktach od Google).
- mała liczba użytkowników, nie nadaje się jako kanał obustronnej komunikacji lub obsługi klienta
Tumblr
Platforma blogowa i niezwykłej funkcjonalności i ogromnej liczbie użytkowników. Jeśli nie masz strony internetowej możesz stworzyć ją na na Tumblr budując przy tym własną bazę odbiorców.
+ w całości może zastąpić stronę internetową, 
+ dobry do promocji globalnej
+ wszystkiego rodzaju materiały
+ najlepszy do promocji materiałów wizualnych, grafik, zdjęć itd.
+ możliwość dostosowania wyglądu 
+ niezwykła funkcjonalność z jednoczesną łatwością obsługi
+ nie wymaga systematyczności działań
- bardziej złożone funkcje na stronie i dodatki wymagają większej wiedzy informatycznej (lecz nadal mniejszej niż na Wordpressie!)
Wybranie odpowiedniego serwisu społecznościowego jako miejsce Twoich działań promocyjnych to niewątpliwie pierwszy i jeden z najważniejszych kroków przybliżających Cię do Twoich potencjalnych odbiorców. Jeśli Twoje działania w danym serwisie nie przynoszą pożądanych rezultatów zastanów się, co możesz zmienić. Zawsze możesz wybrać inny serwis i zmienić swoją strategię. Niezbędne informacje znajdziesz na socialtracker.pl :)
0 notes
socialtracker · 10 years
Text
Jak powinien wyglądać idealny wpis na Facebooku?
Tumblr media
Zoptymalizuj swoje posty na Facebooku, by zwiększyć ich popularność.
Obecnie dotarcie do odbiorców na Facebooku poprzez posty na fanpage'ach staje się coraz bardziej ograniczone. Dlatego tym bardziej ważne jest, by dodawane wpisy prezentowały się w odpowiedni sposób i były przemyślane. W innym przypadku post wyświetlający się naszym użytkownikom, a który nie zwróci na siebie ich uwagi - po prostu przepadnie. Jakie są więc optymalne parametry najlepszego wpisu na Facebooku?
Krótki, precyzyjny tekst
Staraj się tworzyć posty krótkie i precyzyjne. Nie rozpisuj się, posty mające do 70 znaków cieszą się większą popularnością niż dłuższe wpisy. Użytkownicy raczej nie mają zamiaru się rozczytywać. Twoim celem jest przede wszystkim zainteresowanie ich danym tematem, więcej informacji możesz zamieścić, np. w artykule do którego czytelnicy znajdą odnośnik w poście. Przeciętny użytkownik nie czyta dokładnie wszystkich treści, jakie wyświetlają się w jego newsfeedzie. Pamiętaj, że masz jedynie kilka sekund na przyciągnięcie i zainteresowanie swoich odbiorców.
Najlepiej w formie pytania
Gdy użytkownik czyta dane pytanie w jego świadomości automatycznie powstaje odpowiedź. Napis w formie pytania może więc budzić większe zaangażowanie, np. odpowiedzi w komentarzach.
Użyj zdjęcia
Zdjęcia i posty graficzne są o wiele częściej komentowane i lubiane. Łatwiej wyróżniają się pod względem wizualnym, łatwiej je dostrzec więc i mają lepszą szansę na zwrócenie na siebie uwagi. Pamiętaj jednak, by wybierać ciekawe i wysokiej jakości zdjęcia i grafiki. Obrazy byle jakie, słabej jakości, nie na temat lub stricte reklamowe nie zachęcą Twoich użytkowników.
Skracaj linki
Nie zamieszczam długich linków z których i tak nic nie wynika. Takie odnośniki tworzą "wizualny bałagan" i utrudniają odczytanie wiadomości. Podkreślmy to jeszcze raz - liczą się sekundy. Twoja wiadomość musi być jak najbardziej wyeksponowana. Nie ma sensu zaśmiecać ją długim adresem, do którego być może jest też podpięty ciąg długich cyfr. Używaj skracarek linków, np. bit.ly.
Dodatkowo korzystając z tej formy linków możesz za pomocą konta w bitly śledzić statystyki kilkanaście w dany link. Z kolei duże marki posiadają własne krótkie linki (niżej znajdziesz przykład skracarki Red Bulla). 
Warto też pamiętać, że niektóre treści, które udostępniasz także możesz wkleić używając krótkich adresów, np. youtube oferuje krótkie adresy - youtu.be. Krótkie adresy znaleźć też można na inny serwisach społecznościowych, np. tumbler - tmblr.co. Z kolei Twitter automatycznie zmienia odnośniki na krótsze linki w domenie t.co. Jeśli chodzi o Twittera najpopularniejsze są obecnie linki skrócone na stronie ow.ly (są krótsze od bit.ly jednak nie umożliwiają opcji ich śledzenia). 
Wezwij do działania
Używaj słów "call to action", takich jak "kliknij tutaj", "polub to", "udostępnij", "poznaj, dowiedź się więcej, itd. Słowa te działają sugestywnie i mogą przynieść dobre rezultaty.
Pamiętaj o hasztagach
Używaj odpowiednich tagów. Niech będą precyzyjne. Umieść je wtedy, gdy pasują do kontekstu i danego materiału. Nie przesadzaj z ich ilością. Na Facebooku najczęściej wystarczy jeden. Jeśli chodzi o Facebooka nie musisz także otagować każdego postu. Oznacz tylko te, w których tag będzie najbardziej przydatny.
Analizuj
Sprawdź, które posty na Twojej strony cieszą się największą popularnością. Wyciągnij wnioski. Przeanalizuj, czy treści, które zamieszczasz i ich forma odpowiada Twoim odbiorcom.
Pamiętaj, że każdy post powinien być jednak dostosowany pod względem treści jakie chcesz zaprezentować i przekazać, a także w jaki sposób chcesz to zrobić. Wykorzystaj powyższe wskazówki, by tworzyć ciekawe i zauważalne wpisy na Facebooku. Poniżej znajdziesz przykład jednego z dobrych wpisów w tym serwisie.
Ilustracja dobrego postu na Facebooku - przykład wpisu na stronie Red Bulla: krótki, precyzyjny tekst wraz ze słowem call to action ("watch"), skrócony link (Red Bull posiada własną skrawarkę linków - win.gs. Jest to ciekawe i dosyć popularne rozwiązanie jeśli chodzi o większe marki). Dodatkowo ładne zdjęcie oraz dwa hasztagi.
Tumblr media
0 notes
socialtracker · 10 years
Text
Co to jest newsjack i jak go wykorzystać?
Tumblr media
Poznaj technikę tworzenia newsjacków i korzystaj z niej na blogu i w social mediach.
Newsjack to technika używana przez blogerów bazująca na koncepcie "wiadomości z ostatniej chwili". Posługiwanie się i tworzenie newsjacków ułatwia zainteresowanie szerszego grona odbiorców i co za tym idzie, w przypadku e-commerce i marketingu - prowadzi do wzrostu sprzedaży danego produktu czy usług.
Wiadomość "z ostatniej chwili" (ang. "breaking news") charakteryzuje się niekompletnością i niedopowiedzeniami. Technika tworzenia newsjacków polega na wykorzystaniu wszelkiego pola niewiedzy i niejasności a zarazem szybko zwiększającego się zainteresowania daną sprawą. Newsjack to nawiązanie do jakiegoś wydarzenia lub sprawy z ostatniej chwili, która właśnie staje się lub wkrótce zostanie nagłośniona. W przypadku blogów newsjack polega na pozycjonowaniu treści względem konkretnych wydarzeń, które stają się przedmiotem zainteresowania użytkowników w wyszukiwarce, tj. osoby szukające informacji na dany temat trafiają przez Google (i nie tylko) na treści stworzone przez autora danego newsjacka.
Cykl newsów wygląda mniej więcej tak:
1. Pojawia się wiadomość z ostatniej chwili.
<--- tu miejsce na "newsjack".
2. Pojawiają się dodatkowe informacje, dziennikarze kontynuują temat.
3. Rośnie skala zainteresowania i publicznej ekscytacji daną sprawą.
4. Zainteresowanie osiąga najwyższy poziom.
5. Sprawa traci na zainteresowaniu, wiadomość jest już stara.
W zależności od rodzaju danego wydarzenia, czas zainteresowania względem danej sprawy jest oczywiście różny. Niektóre wydarzenia mogą budzić ciekawość i intrygować przez dłuższy okres, ale najczęściej czas zainteresowania względem danej wiadomości to od kilku do maksymalnie kilkunastu dni.
Dobrym przykładem "newsjacków" są memy internetowe, które najczęściej powstają natychmiast po pojawieniu się pierwszych wiadomości na temat znaczących lub intrygujących wydarzeń.
Newsjacki sprawdzają się nie tylko na blogach, ale także w social mediach.
Jak tworzyć newsjacki?
1. Znajdź newsa.
- śledź wiadomości i doniesienia dziennikarskie - monitoruj słowa kluczowe, tematy zyskujące na popularności - obserwuj hasztagi na Twitterze
2. Określ swoją stategię w czasie rzeczywistym.
- podstawą jest szybkie działanie - zastanów się w jaki sposób powiązać swoją treść z wiadomością z ostatniej chwili - zastanów się, dlaczego temat będzie popularny w mediach? Jak to wykorzystać?
3. Stwórz i zaprezentuj newsjacka.
Newsjacka możesz wykorzystać między innymi tworząc treść na blogu, zamieszczając informację na Facebooku, publikując ją na Twitterze (oznaczając odpowiednim hasztagiem), a także wykorzystać w swoim przemówieniu, czy organizowanej konferencji.
Co można jeszcze wykorzystać?
- Wszelkie eventy cykliczne i wszystko to, co się na nich wydarzy.
- Wpadki i wypowiedzi znanych osób (czasami kontrowersyjne), wykorzystane "na przekór i w zabawny sposób.
0 notes
socialtracker · 10 years
Text
Hasztag - pytania i odpowiedzi
Tumblr media
Hasztagi - w mediach społecznościowych po prostu opłaca się je używać. Dlaczego?
HASZTAG FAQ...
... czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące Hasztagów.
Co to jest Hasztag i do czego służy?
Jest to znacznik - tagi służą do znakowania danych treści i przypisania ich do danej kategorii, wydarzenia itd.
Czym różni się Hasztag od Taga?
Hasztag to nic innego jak tag z symbolem hash, czyli #.
Czy są wymagane?
Nie, ale są bardzo przydatne.
Dlaczego Hasztagi są tak popularne na Twitterze?
Ponieważ pozwalają na dyskuję pomiędz obcymi osobami. Żeby się włączyć wystarczy użyć danego taga. Twitter umożliwia też śledzenie na bieżąco wpisów oznaczonych danym tagiem, co coraz częściej jest używane między innymi w mediach. Zamiast tworzyć osoby skrypt na stronie do komentowania danego wydarzenia można zachęcić użytkowników do dzielenia się opiniami na dany temat proponując im, żeby oznaczyli dany wpis konkretnym tagiem.
Czy opłaca się używać Hasztagi?
Tak, dzięki nim zostaniesz zauważony/a w sieci. Bez nich dotarcie do Twoich treści, np. na Twitterze (jeśli nie masz wielu obserwujących) może być utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Gdzie można stosować Hasztagi?
Najpopularniejsze są na Twitterze, Instagramie oraz Tumblerze. Znajdziesz je także na Pintereście i Facebooku. Na tym ostatnim tagi są rzadziej używane, gdyż Facebook nie daje takich możliwości jak Twitter i ogranicza ich przeglądanie w wyszukiwarce.
O czym należy pamiętać używając hasztagi?
O tym, żeby były konkretne i "na temat". Ponadto trzeba uważać, by nie przesadzić z ich ilością.
Ile najlepiej dodać Hasztagi?
Ich liczba jest zależna od typu serwisu, na którym dodajesz treści. Na Twitterze najlepiej sprawdzają się tweety opatrzone jednym lub dwoma hasztagami. Na Instagramie możesz ich użyć znacznie więcej.
Jak jeszcze można wykorzystać hasztagi?
Możesz stworzyć własny hasztag żeby połączyć ze sobą odbiorców.
Przykład: Yoko Ono stworzyła hasztag #yokoQandA, dzięki któremu inni mogą zadawać jej pytania. Wystarczy napisać pytanie na Twitterze i oznaczyć je tagiem #yokoQandA. Artystka co tydzień odpowiada na wybrane z nich. Zobac zjak to działa: #yokoQandA Tweets
// <![CDATA[ !function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+"://platform.twitter.com/widgets.js";fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,"script","twitter-wjs"); // ]]>
Podsumowując, dlaczego warto je używać? - ułatwiają dotarcie do Twoich treści - pozwalają włączyć się w dyskusję na dany temat - pozwalają śledzić informacje i komentarze o danych wydarzeniach "na żywo" - pozwalają łączyć ze sobą grupy osób - można je wykorzystać do budowania zaangażowania wobec Twojego przekazu w social mediach
A na koniec - dlaczego nie należy przesadzać z hasztagami...
0 notes
socialtracker · 10 years
Text
Najbardziej angażujące treści na Facebooku
Tumblr media
Dodaj posty cieszące się popularnością na Facebooku i zwiększ swój zasięg bez konieczności kupowania reklam.
Facebook skutecznie ogranicza liczbę treści w newsfeedzie swoich użytkowników polubionych przez nich stron. Co zrobić, żeby Twoje wpisy wyświetlały się większej ilości osób? Facebook preferuje popularne treści, czyli takie, które budzą największy odzew wśród użytkowników. Dlatego publikując materiały, które będą chętnie komentowane, lubiane i udostępniane, zwiększysz swoje szanse na dotarcie do jak największej grupy odbiorców.
Większość pomysłów możesz wykorzystać niezależnie od liczby swoich fanów na Facebooku. Niemniej jednak niektóre z nich, np. te zachęcające do komentowania i głosowania - najlepiej sprawdzą się na stronach, które mają już swoją (trochę większą) liczbę fanów. Pamiętaj także, żeby dostosować treści w zależności do kategorii, branży i tematyki do której należy Twoja strona, a także do preferencji Twoich odbiorców. 
Poniższe pomysły są naprawdę skuteczne - sprawdź nasz raport poświęcony najpopularniejszym wpisom na Facebooku w pierwszym kwartale 20014 roku. Większość z tych postów jest zbudowana na formułach opisanych poniżej. Uwaga - raport zostanie opublikowany 25 czerwca - dołącz do nas na Facebooku, żeby go nie przegapić: www.facebook.com/socialtracker
Pomysły na najbardziej angażujące treści na Facebooku:
Cytaty
Wykorzystaj inspirujące cytaty znanych osób. Niech motywują do działania. Takie treści są zawsze mile widziane. Jeśli Twój Fanpage jest poświęcony jednej tematyce możesz wykorzystać cytaty z nią związane. Najlepiej opublikować je w formie grafiki. Wcześniej możesz przygotować sobie szablon grafiki (na którym będzie też Twoje logo/ nazwa strony), żeby w przyszłości jedynie zmieniać w nim tekst. Posty wizualne są bardziej popularne niż sam tekst, poza tym korzystając z jednego, dostosowanego do Twojej strony szablonu graficznego sprawisz, że Twoje posty będą bardziej rozpoznawalne wśród użytkowników.
Zdjęcia vintage
Nawiąż do wspomnień, i tych "starych, dobrych czasów". "Pamiętacie to jeszcze?" Sentyment sprawia, że użytkownicy z większą chęcią odpowiadają na tego typu treści. Przykład: zdjęcie konsoli Pegasus opatrzone ciekawym/zabawnym podpisem na pewno przyczyni się do większej ilości polubień i komentarzy. Każdy kto grał na Pegasusie z pewnością ma duży sentyment do gier na tej konsoli, dlaczego więc nie miałby polubić takiego zdjęcia? :) Oczywiście należy dostosować tego typu treści do charakteru Twojej strony.
Tematy zyskujące na popularności
Śledź wiadomości i spróbuj nawiązać do aktualnych wydarzeń, a najlepiej do tych, które dopiero co zyskują na popularności. Stwórz tzw. "newsjacka" (bazujących na wydarzeniach, o których jeszcze mało wiadomo, więc użytkownicy są nią zaciekawieni i chcą poznać więcej informacji). Chodzi tu przede wszystkim o to, by wykorzystać ten krótki moment czasu, gdy na dany temat użytkownicy jeszcze nie wiedzą lub nie ma na ten temat dostatecznych informacji. Wykorzystanie wydarzeń "po czasie", gdy już wszyscy wszystko o nich wiedzą nie przyniesie już tak dużego odzewu, a jeśli szum medialny w okół niego opadnie - to nawet żadnego.
Wypełnianie pustych miejsc
Użytkownicy przede wszystkim będą wymyślać zabawne i błyskotliwe słowa/teksty. Dzięki temu wygenerujesz więcej komentarzy pod swoim postem i zaangażujesz większą liczbę czytelników, a co za tym idzie - dotrzesz do większej ilości osób.
Inne opcje wykorzystujące tę formułę to:
Jeśli [intrygująca sytuacja] to...
Wymyśl daną sytuację i poproś o dokończenie zdania. Im bardziej kreatywna i intrygująca sytuacja, tym większa fantazja użytkowników.
Przykłady: Jeśli byłby kotem to... Jeśli wygrałbym w lotto to Jeśli z nieba spadłby guziki to...
Kiedy [problem] to...
Podaj problem i poproś o zaproponowanie jego rozwiązania. Dobrym pomysłem w tym przypadku mogą być także absurdalne i śmieszne problemy.
Przykłady: Kiedy mam zły humor to... Kiedy zbliża się egzamin to... Kiedy nie mogę zasnąć to...
Podpisz to!
Umieść intrygujące/zabawne/ciekawe zdjęcie lub film i poproś użytkowników o zasugerowanie do niego tytułu. Im ciekawsze zdjęcie tym większe pole do popisu dla wyobraźni i co za tym idzie - więcej komentarzy.
Like lub Komentarz
Stwórz proste głosowanie na zasadzie zdjęcia z dwoma opcjami do wyboru. Liczba polubień zdjęcia będzie oznaczać głosy na pierwszą opcję, liczba komentarzy na drugą. Opcjonalnie może być to Like vs Share.
Przykłady: apple - polub vs windows - skomentuj lato - polub vs zima - skomentuj na pole - polub vs na dwór - skomentuj
Polub jeśli... [wykonywanie danej czynności]
Podaj przykład jakiejś ciekawej, niekonwencjonalnej czynności i zrób małe głosowanie wśród swoich użytkowników. Poproś żeby osoby, które daną czynność wykonują polubiły dany wpis. Chodzi tu o zwariowane, intrygujące i zabawne rzeczy, które są ogólnie pozytywnie odbierane i z którymi łatwo się identyfikować.
Przykłady: "Like" jeśli lubisz strzelać z foli bąbelkowej. "Like" jeśli lubisz wpadasz panikę, gdy zgubisz telefon, który jest wyciszony. "Like"  jeśli wolisz polskie borówki od amerykańskich
Szukasz pomysłów na angażujące treści w innych serwisach społecznościowych? Sprawdź nasze propozycje na zdjęcia na Pinterest i Instagram, a także pomysły na angażujące tweety na Twitterze.
0 notes
socialtracker · 10 years
Text
Najbardziej angażujące treści na Twitterze
Tumblr media
Poznaj typy wpisów, które najchętniej są retweetowane i angażujące innych w dyskusję.
  Założenie Twittera trwa kilka minut.  Jego prowadzenie też nie jest wymagające, a może przynieść pozytywne rezultaty. Poza tym jest jednym z najlepszych narzędzi umożliwiającym włączenie się do dyskusji na dany temat. Pisaliśmy o tym, jak zacząć  i o czym warto wiedzieć, wykorzystując Twittera w biznesie. 
Pomysły na najbardziej angażujące treści na Twitterze:
Statystyki Krótkie, rzeczowe informacje, liczby, które zaciekawiają.
Pytania Pytania, na które można odpowiedzieć w 140 znakach.
Artykuły Artykuły z branży, które są ciekawe lub warte przeczytania.
Wskazówki i rady Krótkie wskazówki i przydatne rady, jak coś zrobić, jak rozwiązać dany problem.
Cytaty Słowa ludzi z Twojej branży, które uznasz za ważne i ciekawe. Cytaty, które inspirują. 
Hasztagi z wydarzeniami Wysyłaj tweety i relacjonuj "na żywo" wydarzenia, w których uczestniczysz lub których jesteś organizatorem/ką.
Newsy Bądź pierwszy/a. Dziel się wiadomościami z ostatniej chwili (jeśli są w jakiś sposób powiązane z Tobą lub marką/stroną, którą reprezentujesz). Retweetuj najważniejsze wydarzenia branżowe.
Szukasz pomysłów na angażujące treści w innych serwisach społecznościowych? Sprawdź nasze propozycje na zdjęcia na Pinterest i Instagram.
0 notes
socialtracker · 10 years
Text
Najbardziej angażujące treści na pinterest i instagram
Tumblr media
Sprawdź nasze pomysły na tablice i zdjęcia, które będą chętnie komentowane, udostępniane i lubiane.
Tworząc treści angażujące odbiorców (czyli treści, które są chętnie komentowane i udostępniane) zyskujesz na popularności i docierasz do jeszcze większej ilości osób.
Pisaliśmy już, jak wykorzystać Pinterest w biznesie (nie wiesz jak zacząć? sprawdź), podaliśmy propozycje na to kiedy i co przypinać i przepinać na Pinterest, a także wymieniliśmy najlepsze parametry obrazów na Pinterest, które cieszą się największą popularnością w serwisie (m.in. kolorystyka, jasność, nasycenie i proporcje obrazów). Podobnie w przypadku Instagramu, wskazaliśmy na jakie cechy zamieszczanych zdjęć warto zwrócić uwagę.
Tym razem przedstawmy pomysły na najbardziej angażujące treści na Pinterest oraz Instagram. Wykorzystaj te pomysły, żeby zwiększyć swoją popularności i swój zasięg w tych serwisach.
Pomysły na najbardziej angażujące treści na Pinterest:
Tablice z inspiracjami
Pinterest to wielki zbiór inspiracji. Dodaj inspirujące i motywujące zdjęcia. Takie tablice są chętnie obserwowane przez innych. Inspiracje mogą oscylować blisko Twojej branży, np. doskonałą tablicą dla firmy z branży wydawniczej może być tablica poświęcona najciekawszym okładkom książkowym, albo tablica ze zdjęciami podpisanymi cytatami znanych pisarzy/pisarek.
Tablice świąteczne
Stwórz piny pod kątem zbliżających się świąt. Co jakiś czas Pinterest przybiera podobne barwy i wypełnia się pinami tematycznymi związanymi ze świętami. Na Halloween znajdziesz tu między innymi mnóstwo przepisów na potrawy z dyni i "straszne smakołyki", z kolei w grudniu możesz liczyć na piny z inspiracjami na prezent pod choinkę i świąteczny wystrój domu.
Zdjęcia z eventów
Stwórz tablicę poświęconą jakiemuś wydarzeniu lub ogólnie wydarzeniom. Zaplanuj to wcześniej i poinformuj o tym osoby pozujące do zdjęć - dzięki temu osoby te będą udostępniać swoje zdjęcia i przepinać je do siebie.
Ulubione przepisy załogi
"Jedzenie" to najpopularniejsza kategoria na Pinterest. Wykorzystaj to - nawet jeśli firma, którą reprezentujesz nie ma nic wspólnego z kulinariami - możesz stworzyć niekonwencjonalną tablicę ze smacznymi przepisami polecanymi przez osoby, z Twojego zespołu. Ulubione przepisy Twoich kolegów i koleżanek z pracy? Czemu nie :)
Infografiki
Pinterest to dobre miejsce na zbiór najciekawszych infografik. Jeśli posiadasz także własne infografiki - nie zapomnij ich wkomponować w zbiór różnych infografik z internetu, jakie możesz zebrać na osobnej tablicy.
Filmy
Jak już wcześniej wspomniano - na PInterest możesz dodawać piny do filmów. Nie zapominaj o tym.
Pomysły na najbardziej angażujące treści na Instagramie:
Zdjęcia zza kulis i z przygotowań
Instagram do dobre miejsce na zdjęcia mniej oficjalne. Możesz tu informować innych o tym, jak idą przygotowania do danego wydarzenia, a także je relacjonować. Wydarzyło się coś zabawnego? Pokaż to na zdjęciu.
Zabawne zdjęcia pracowników
Tego typu zdjęcia to dobry PR dla firmy. Także pod względem poszukiwania nowych pracowników i przyszłych rekrutacji - potencjalni kandydaci będą widzieć, że w firmie panuje miła atmosfera, co wzbudzi w nich pozytywne odczucia.
Produkty
Jeśli sprzedajesz czy reprezentujesz jakikolwiek produkt - oczywiście pokaż go na Instagramie. Unikaj jednak zdjęć reklamowych. Instagram nie jest miejscem na Twoje darmowe reklamy rozumianym w tradycyjnym znaczeniu tego słowa (zdjęcie zwykłego produktu jak z billboardu z napisem "kup teraz" - odpada!). Zaprezentuj za to produkt w interesujący, inspirujący, bądź zabawny sposób. Użyj filtrów, żeby dodać zdjęciom wyjątkowy klimat.
Filmy
Także na Instagramie możesz zamieścić krótkie filmiki. Stwórz zabawną scenę i nagraj film.
Szukasz więcej inspiracji?
Sprawdź pomysły na najbardziej angażujące treści na Facebooku oraz na Twitterze.
0 notes
socialtracker · 10 years
Text
11 źródeł darmowych zasobów wysokiej jakości zdjęci i grafik
Tumblr media
Teraz łatwo znajdziesz przepiękne zdjęcia i grafiki, które wykorzystasz w swoich projektach za darmo!
Jeśli uważasz, że tworząc jakiś projekt jesteś skazany/na na wybór pomiędzy płatnymi zdjęciami/grafikami z stocka lub materiałami darmowymi, ale słabej jakości i do tego brzydkimi - zaraz zmienisz swoje zdanie na ten temat! Poniżej prezentujemy listę 11 źródeł darmowych zdjęć i grafik, które możesz wykorzystać za darmo zarówno w swoich prywatnych, jak i komercyjnych projektach. Większość z nich nie wymaga nawet żadnych podpisów (dot. praw autorskich). Możesz je wykorzystać, na przykład jako ilustrację swoich artykułów, jako tło na stronie, czy też na plakatach i innych grafikach - jako element całego projektu.
1. Unsplash 
www.unsplash.com
Znajdziesz tu mnóstwo przepięknych, wysokiej jakości zdjęć, które możesz wykorzystać w dowolny sposób. Zdjęcia są udostępniane na zasadzie domeny publicznej, tj. ich autorzy zrezygnowali z praw autorskich do publikowanych zdjęć. Nowe zdjęcia pojawiają się co 10 dni. W większości znajdziesz tu zdjęcia krajobrazów, ale także konceptualne zdjęcia ludzi, zwierząt i różnych przedmiotów.
 Przykłady zdjęć:
Tumblr media Tumblr media Tumblr media
2. Death to the Stock Photo
www.join.deathtothestockphoto.com
Koniecznie zapisz swojego maila na tej stronie. Nie znajdziesz tu przeglądarki zdjęć, ale raz w miesiącu otrzymasz paczkę z obrazami, które możesz wykorzystać do swoich projektów o charakterze komercyjnym. Po podaniu swojego maila od razu dostaniesz pierwszą paczkę zdjęć do ściągnięcia. Naprawdę warto!
Przykład:
Tumblr media
Więcej przykładów zdjęć od Death to the Stock Photo znajdziesz w artykule Socialtracker na temat jak odświeżyć bloga, albo stronę.
  3. Gratisography
www.gratisography.com
Kolejna strona z pięknymi, wysokiej jakości, darmowymi zdjęciami, których wykorzystanie/publikacja nie wymaga żadnych adnotacji. Tematyka zdjęć jest bardzo różnorodna. Niestety na stronie nie ma możliwości przeglądania ich według kategorii, dlatego warto śledzić ją na bieżąco, by nie przegapić żadnych ciekawych, nowych zdjęć.
Przykłady:
Tumblr media Tumblr media
4. Canva
www.canva.com
Canva to nowe narzędzie do projektowania grafiki z już gotowych elementów. Znajdziesz tu mnóstwo darmowych czcionek i grafik. Możesz załadować także własne zdjęcia. Dzięki canvie możesz stworzyć piękne plakaty i grafiki na swoją stronę, albo bloga. Obejrzyj poniższą krótką prezentację, a od razu pokochasz Canvę!
5. New Old Stock
www.nos.twnsnd.co
Strona ze zdjęciami, których prawa autorskie wygasły i można używać je do własnych projektów bez podawania autora. Znajdziesz tu przede wszystkim wysokiej jakości, stare zdjęcia vintage (wiele z nich jest czarno-biała). Można je wykorzystać w kreatywny i zabawny sposób - sprawdź w jaki sposób zdjęcia z NASA wykorzystał Socialtracker w artykule o newsletterach i e-mail marketingu.
Przykład:
Tumblr media
6. Super Famous
www.superfamous.com
Wysokiej jakości zdjęcia głównie ukazujące naturę i krajobrazy. Przy wykorzystaniu zdjęć i ich publikacji wymagane jest podanie adnotacji o prawach autorskich (link do strony) / Super Famous, Los Angeles, California.
 Przykład:
Tumblr media
7. IM Free
www.imcreator.com/free
Zbiór darmowych, wysokiej jakości zdjęć z podziałem na kategorie. W większości udostępnione na wolnej licencji, ale przed wykorzystaniem warto sprawdzić informacje dotyczące licencji (wymagana adnotacja z autorami zdjęć).
Przykłady:
Tumblr media
by Waag Society
Tumblr media
by Sara Cimino
8. The Pattern Libary
www.thepatternlibrary.com
Strona z darmowymi wzorkami, które można wykorzystać, np. jako tło. Są one naprawdę świetne – nowoczesne, kolorowe i zabawne. Z kolei samą stronę przegląda się rewelacyjnie – wzorki można oglądać na całej stronie lub w postaci galerii. Adnotacja o autorach nie jest wymagana.
Przykłady:
Tumblr media Tumblr media
9. SumAll
www.sumall.com/free-marketing-images
Znajdziesz tu mnóstwo darmowych zabawnych i nietypowych ilustracji oraz zdjęć. Materiały możesz przeglądać według kategorii (np. content marketing, commerce, social media itd.).
Przykłady:
Tumblr media Tumblr media
10. Picjumbo
www.picjumbo.com
Znajdziesz tu wiele zdjęć, które możesz wykorzystać w własnych projektach (w tym komercyjnych!). Zdjęcia można filtrować wg kategorii. Adnotacja o autorze nie jest wymagana
11. PhotoPin
www.photopin.com
PhotoPin to wyszukiwarka zdjęć z serwisu Flickr z licencją Creative Commons. Zdjęcia możesz ściągnąć bezpośrednio ze strony klikając przycisk "get photo". Znajdziesz tam także typ licencji (uwaga - czytaj ją dokładnie, nie każde zdjęcie można wykorzystywać do celów komercyjnych! Na stronie z wynikami wyszukiwania możesz jednak filtrować zdjęcia wg licencji commercial/non-commercial).
Znasz inne źródła darmowych zasobów wysokiej jakości zdjęć i grafik? Podziel się nimi w komentarzach!
-------------------
Podręczna, szybka lista linków:
Unsplash
Death to the Stock Photo
Gratisography
Canva
New Old Stock
Super Famous
IM Free
The Pattern Libary
SumAll
Picjumbo
PhotoPin
0 notes