Tumgik
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
http://www.prava-spotrebitela.sk/mozne-zastavit-exekuciu-vedenu-zaklade-zmenky/
Je možné zastaviť exekúciu vedenú na základe zmenky?
Mam pôžičku od nebankovej spoločnosti, ktorú som splácal avšak ostal som dlžný približne 500 eur. Zmluva bola uzatvorená v júli 2007, uhradil som 5 splátok. V súčasnosti na základe zmenky, ktorú prebrala iná spoločnosť, chcú odo mňa 3 500 eur. Súd neakceptuje moje námietky ani odvolania. Navrhovateľ len oponuje, že sa vyhýbam plateniu, to ale nie je pravda, pretože som ochotný doplatiť zvyšnú dohodnutú sumu, ale nie vo výške uvedenej v zmenke. V zmluve sa uvádza, že po nezaplatení čo i len jednej splátky sa stáva úver splatný. Dátum na zmenke je viac ako 3 roky od poslednej splátky, teda od doby, kedy sa stal úver splatný. Aká je v tejto veci premlčacia doba? Je možné zastaviť exekúciu vedenú zo zmenky?
Predpokladáme, že ste uzatvorili  Zmluvu o spotrebiteľskom úvere v zmysle zákona č. 258/2001 Z. z. o spotrebiteľských úveroch alebo podľa zákona č. 129/2010 Z. z. o spotrebiteľských úveroch. Až do 30. 4. 2014 bolo možné spotrebiteľský úver zabezpečiť zmenkou, čo sa stalo i v tomto prípade.
Pravdepodobne išlo o tzv. blanko zmenku, do ktorej mohol veriteľ vyplniť chýbajúce údaje; obvykle dlžnú sumu a splatnosť. Nakoľko sa zmenka stáva zmenkou až jej úplným vyplnením, nemohlo dôjsť k vyplneniu zmenky neskôr ako do uvedeného dátumu.
Ak bola zmenka prevedená rubopisom (postúpená podľa zadnej strany zmenky) až potom, ako bola vyplnená, môže sa zmenkový dlžník brániť len tým, ak bude tvrdiť, že je zmenka (listina) nesprávne vyplnená; pričom sa má tým mysli chýbajúce údaje, chyby v písaní, rozdiel medzi sumou uvedenou slovom a číslicou. Osobitnou obranou býva tvrdenie a preukazovanie, že zmenka nie je zmenkou preto, lebo na strane zmenkového dlžníka absentuje prejav vôle podpísať zmenku.
Dlžník sa, žiaľ nemôže brániť tým, že dlžná suma je nesprávna. Takéto námietky môže uplatniť len voči tomu, kto zmenku vyplnil; resp. voči prvému zmenkovému veriteľovi.
Nároky zo zmenky sa, samozrejme, premlčujú. Podľa § 70 ods. 1 zákona č. 191/1950 Zb. zákon zmenkový a šekový Zmenečné nároky proti prijímateľovi sa premlčujú v troch rokoch odo dňa zročnosti zmenky.
Podľa § 5b zákona č. 250/2007 Z. z. Orgán rozhodujúci o nárokoch zo spotrebiteľskej zmluvy prihliada aj bez návrhu na nemožnosť uplatnenia práva, na oslabenie nároku predávajúceho voči  spotrebiteľovi, vrátane jeho premlčania alebo na inú zákonnú prekážku alebo zákonný dôvod, ktoré bránia uplatniť alebo priznať plnenie predávajúceho voči spotrebiteľovi, aj keď by inak bolo potrebné, aby sa spotrebiteľ týchto skutočností dovolával.
Toto ustanovenie platí aj spätne (je retroaktívne), čo je veľmi neobvyklé, avšak podľa názoru Ústavného súdu SR (nie v tejto veci) nie vylúčené.
 V spotrebiteľských vzťahoch prevládol právny názor, že sa nároky premlčujú vždy v 3-ročnej premlčacej lehote, nakoľko sa riadia primárne Občianskym zákonníkom. Za takéhoto stavu môže súd preverovať, či k vyplneniu zmenky došlo včas, t. j. pred uplynutím menovanej lehoty.
Ohľadom začatia plynutia premlčacej lehoty v tomto prípade dávame do pozornosti ust. 2. vety § 103 OZ: Ak sa pre nesplnenie niektorej zo splátok stane zročným celý dlh ( § 565), začne plynúť premlčacia doba odo dňa zročnosti nesplnenej splátky. Na túto skutočnosť môžete samozrejme upozorniť (tvrdiť) aj vy.
Upozorňujeme, že ak je zmenka perfektná (má predpísané náležitosti) súd vydá zmenkový platobný rozkaz, obranou voči ktorému sú námietky, ktoré je ale potrebné podať v lehote 3 dní od doručenia zmenkového platobného rozkazu. (§ 175 ods. 1 OSP).“
Ak sa zmenkový platobný rozkaz stal právoplatným a na jeho základe je vedená exekúcia, obráťte sa na Spotrebiteľské Centrum prostredníctvom elektronickej podateľne (vyberte možnosť: Potrebujem zastupovanie v prebiehajúcom súdnom spore, následne vyberte súd, ktorý vydal poverenie k vykonaniu exekúcie a spisovú značku exekučného konania).  Spotrebiteľské Centrum vám bezplatne pomôže so zastavením takejto exekúcie.
Viac informácií o tejto iniciatíve v blogu Spotrebiteľského Centra n.o.
0 notes
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
http://www.prava-spotrebitela.sk/polozit-otazku/potvrdenie/
Potvrdenie
Potvrdenie
0 notes
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
http://www.prava-spotrebitela.sk/som-nejako-chraneny-ak-si-kupujem-ojazdeny-automobil/
Som chránený ak si kupujem ojazdený automobil?
Predaj a nákup osobných motorových vozidiel, ktoré už boli používane má svoje špecifiká a každý kupujúci by si mal uvedomiť s tým spojené riziká. Je potrebné si uvedomiť, či spotrebiteľ naozaj uzatvára kúpnu zmluvu alebo iný typ zmluvy (najčastejšie tzv. leasing), kedy môže byť uplatnenie práv, bežných pri kúpnej zmluve (napr. právo zo zodpovednosti za vady) problematické.
Dôležite je vedieť s kým uzatvára kúpnu zmluvu (či je predávajúcim autobazár, alebo súkromná osoba a ak autobazár je v tomto prípade len sprostredkovateľ) ako aj to akým legislatívnym predpisom sa kúpna zmluva riadi.
Kúpna zmluva uzatvorená medzi občanom a podnikateľom na Slovensku sa riadi ustanoveniami Občianskeho zákonníka následovne:
spotrebiteľské zmluvy § 52 až § 60 OZ,
kúpne zmluvy § 588 až § 600 OZ,
osobitné ustanovenia pri predaji tovaru v obchode § 612 až § 627 OZ.
Spotrebiteľom v niektorých prípadoch predávajúci ponúkajú predaj na základe zmluvy, uzatvorenej podľa Obchodného zákonníka. Ani v takom prípade sa zmluvné podmienky nemôžu odchýliť od Občianskeho zákonníka v neprospech spotrebiteľa. V sporných prípadoch platí výklad, ktorý je pre spotrebiteľa priaznivejší, nakoľko sa predpokladá, že spotrebiteľ nevie či dokonale chápe, aké práva a povinnosti mu vznikajú z takto uzatvorenej zmluvy. Spotrebiteľ by mal u predajcu žiadať zmluvu, ktorá sa riadi ustanovenia Občianskeho zákonníka. Poprípade vyhľadať iný autobazár. Pri kúpe vozidla z inej krajiny si musíte uvedomiť možné komplikácie pri vymáhaní svojich práv (iný legislatívny rámec, príslušnosť súdu).
Riadne si zdokumentujte informácie z ponuky predávajúceho o vlastnostiach ponúkaného automobilu (napr. pri ponuke cez internet, snímky obrazovky – printscreen).
Pri kúpe vozidla si najskôr riadne skontrolujte stav vozidla a preštudujte všetky doklady, ktoré predávajúci dáva na podpis kupujúcemu a až potom ich podpisujte.
Nepodpisovať ich bez riadneho preštudovania ani pod tlakom časovej tiesne (niekedy aj úmyselne vytvorenej predávajúcim), ani v prípade, ak by predávajúcemu vznikla možnosť niektorý z preštudovaných dokumentov zameniť.
V prípade použitých vecí /second hand, autobazár/ platí v prvom rade zmluvná záručná doba, ktorá bola dojednaná medzi kupujúcim a predávajúcim. Občiansky zákonník v § 620 ods. 2 však súčasne ustanovuje minimálnu dobu u použitých vecí, ktorá nesmie byť kratšia ako 12 mesiacov. To znamená, že ak sa zmluvnou dojedná aj kratšia záručná doba ako 12 mesiacov, platí táto minimálna zákonná záručná doba. Predávajúci zodpovedá za vady, ktoré má predaná vec pri prevzatí kupujúcim. Pri použitých veciach nezodpovedá za vady vzniknuté ich použitím alebo opotrebením.
Reklamovať chyby alebo vady auta, ktoré už nie je v záruke u výrobcu, možno len u predávajúceho, pretože spotrebiteľ je v občiansko-právnom vzťahu výlučne s predajcom a nie s výrobcom.
0 notes
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
http://www.prava-spotrebitela.sk/predajca-zamietol-reklamaciu-topanok-vraj-su-modna-obuv-nie-na-bezne-nosenie/
Predajca zamietol reklamáciu topánok, vraj sú "módna obuv" nie na bežné nosenie.
Spotrebitelia sa často sťažujú na nedostatočnú kvalitu obuvi, označenej ako „módna obuv“, ktorá sa po pomerne krátkej dobe nosenia úplne opotrebuje.
Podľa normy STN EN ISO 19952 Obuv. Slovník, je „módna obuv“ definovaná ako obuv, ktorá nie je navrhnutá a nevyrába sa na bežné nosenie a pri ktorej sa uprednostňuje módny štýl. Táto obuv je určená na krátkodobé občasné a nenáročné nosenie. Materiály a typ konštrukcie sú vyberané s dôrazom na posledné módne trendy.
Pri vyberaní obuvi je potrebné zvážiť účel použitia, prevedenie a materiálové zloženie. Pre každý účel použitia je vhodný iný druh obuvi ako športová, rekreačná, pánska vychádzková, dámska vychádzková, zimná, módna, domáca.
Informácia o účele použitia obuvi sa nachádza v označení výrobku alebo v priloženom písomnom návode. Ak potrebujete obuv na každodenné nosenie, odporúčame Vám vybrať si obuv, ktorá je označená ako „vychádzková obuv“.
0 notes
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
http://www.prava-spotrebitela.sk/predavajuci-zamietol-moju-reklamaciu-na-zaklade-odborneho-posudenia/
Predavajúci zamietol moju reklamáciu na základe odborného posúdenia
Podľa aktuálne platnej legislatívy predávajúci je oprávnený vybaviť reklamáciu zamietnutím na základe odborného posúdenia, na vlastné náklady v prípade ak si reklamáciu uplatňujete v lehote do 12 mesiacov od kúpy tovaru či výrobku.
Ak ste presvedčený o oprávnenosti svojich nárokov môžete sa obrátiť na súdneho znalca v príslušnom odbre, ktorý Vám vypracuje znalecký posudok. Ak Vám znalec dá za pravdu, náklady súvisace s vypracovaním posudku Vám predávajúci je povinný nahradiť.
V prípade nejasností alebo pochybení pri vybavovaní reklamácie sa môžete obrátiť na príslušný inšpektorát SOI.
0 notes
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
http://www.prava-spotrebitela.sk/ako-reklamovat-mobil-kupeny-v-nemecku-aj-na-slovensku-servisne-stredisko-tvrdi-ze-mobil-nebol-urceny-pre-nas-trh/
Ako reklamovať mobil kúpený v Nemecku aj na Slovensku? Servisné stredisko tvrdí, že mobil nebol určený pre náš trh
V prípade, že predávajúci zamietne prijať reklamáciu, môžete sa obrátiť so žiadosťou o prešetrenie na príslušný inšpektorát SOI podľa sídla predávajúceho. Adresu inšpektorátu nájdete na našej webovej stránke www.soi.sk/kontakty. K podnetu na prešetrenie pripojte kópie dokladov súvisiacich s kúpou a reklamáciou tovaru a doklady z pošty.
Uplatnenie práva zodpovednosti za chyby, reklamáciu, môžete urobiť aj poslaním reklamovaného tovaru predávajúcemu poštou s popisom chyby, ktorú reklamujete a s dokladom o kúpe tovaru. Odporúčame Vám, urobiť to doporučenou zásielkou.
V súlade s § 18 ods. 4 zákona o ochrane spotrebiteľa je predávajúci povinný vybaviť reklamáciu najneskôr do 30 kalendárnych dní od prevzatia zásielky, a to buď opravou, výmenou tovaru, vrátením peňazí alebo odôvodneným zamietnutím na základe odborného posudku.
0 notes
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
http://www.prava-spotrebitela.sk/aka-je-povolena-vyska-rpmn/
Aká je povolená výška RPMN?
RPMN teda Ročná percentuálna miera nákladov,  predstavuje celkové náklady spotrebiteľa na úver (t.j. všetky náklady vrátane úroku a poplatkov, ktoré sú spojené s poskytnutím spotrebiteľského úveru) vyjadrené ako ročné percento z celkovej výšky spotrebiteľského úveru.
Príklad: Pre bezúčelový úver vo výške 2 000 eur s počtom splátok 24 a s fixnou mesačnou platbou 130 eur, t. j. priemerná úroková sadzba (47% p.a.) pri poplatku za poskytnutie 40 eur je RPMN vo výške 62% p.a.
spotrebiteľovi umožňuje jednoduché porovnanie spotrebiteľských úverov a pôžičiek s rovnakou splatnosťou a v rovnakej výške
pre spotrebiteľa je najvýhodnejším úverom alebo pôžičkou tá, ktorá ma najnižšiu hodnotu RPMN pri rovnakých vstupných dátach (suma úveru a doba, na ktorú je poskytnutá)
Príklad: Porovnaním bezúčelového bankového úveru na sumu 2 000 eur so splatnosťou 24 mesiacov s RPMN 13,5% p.a. a bezúčelovej pôžičky nebankovej inštitúcie na sumu 2 000 eur so splatnosťou 24 mesiacov s RPMN 62% p.a. je zrejmé, že bezúčelový bankový úver je pre vás výhodnejší.
RPMN musí byť vyjadrená vo forme ročného percentuálneho podielu z hodnoty poskytnutého úveru
RPMN musí byť vyjadrená v % a vypočítaná zákonným spôsobom, preto inštitúcie nemôžu cez tento ukazovateľ zavádzať finančného spotrebiteľa
RPMN musí byť zverejnené na prístupnom a viditeľnom mieste a na miestach, kde sa ponúka úver. Zároveň musí byť súčasťou zmlúv o spotrebiteľskom úvere
RPMN je uvedené v zmluve – vo väčšine prípadov v obchodných podmienkach úverovej zmluvy alebo zmluvy o pôžičke.
V prípade, ak RPMN nie je uvedená v zmluve, považuje sa takto poskytnutá pôžička alebo úver za bezúročný a bezodplatný, t.j. splácate len požičanú sumu bez zvýšenia o úroky a poplatky.
Zákon pripúšťa aj zmluvu bez udania RPMN, ak ju „nemožno určiť“ a niektoré bankové a nebankové inštitúcie túto možnosť využívajú. Spotrebiteľ však v takomto prípade musí byť pred uzavretím zmluvy informovaný o:
úverovom limite
nákladoch spotrebiteľa spojených so spotrebiteľským úverom
spôsobe výpočtu ročnej percentuálnej miery nákladov
podmienkach, za ktorých môže byť zmluva zmenená
spôsobe a termíne skončenia zmluvného vzťahu
RPMN zahŕňa:
výšku úrokovej sadzby určenú v percentách napr. 15% p.a.
poplatky, ktoré sú spojené s úverom alebo pôžičkou, ktoré sú zvyčajne:
jednorazové, ktoré sa platia na začiatku úverového vzťahu (poplatok za poskytnutie úveru, administratívny poplatok, poplatok za posúdenie žiadosti o úver). Tento poplatok závisí od konkrétnej inštitúcie, ktorá úver poskytla; väčšinou sa pohybuje vo výške 13 eur až 20 eur ročne
pravidelné, ktoré sa platia spolu so splátkou úveru v mesačnej/štvrťročnej periodicite (poplatok za úverový účet a pod.)
Výpočet RPMN by nemal obsahovať:
sankcie v prípade nesplácania úveru
poplatky, ktoré ste povinný zaplatiť pri kúpe tovaru, ktorý týmto úverom financujete
poplatky za prevod peňažných prostriedkov súvisiacich so splácaním úveru
poplatky za udržiavanie účtu, ktorý bol zriadený na prijímanie vašich platieb
poplatky za poistenie alebo záruky
Výhodnejší je ten úver, ktorý má nižšiu hodnotu RPMN. Pri porovnávaní RPMN úverov si dajte pozor na to, aby ste porovnávali úvery s rovnakou dobou splatnosti a s rovnakou výškou spotrebiteľského úveru. Rozhodovať sa medzi úverom vo výške 2 000 eur požičaným na 24 mesiacov a úverom vo výške 5 000 eur požičaným na 36 mesiacov podľa RPMN nemá zmysel, pretože vstupné parametre nie sú rovnaké.
0 notes
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
http://www.prava-spotrebitela.sk/mam-exekuciu-kvoli-nezaplatenej-zmenke-co-mam-robit/
Mám exekúciu kvôli nezaplatenej zmenke. Čo mám robiť?
Ak Vám bolo doručené od súdneho exekútora upovedomenie o začatí exekúcie a v upovedomení je uvedené, že exekúcia prebieha na základe exekučného titulu – platobného rozkazu Okresného súdu XY je potrebné v lehote 3 dní odo dňa doručenia zmenkového platobného rozkazu alebo šekového platobného rozkazu podať exekútorovi námietky proti exekúcii.
Námietky proti exekúcií podajte aj na ten istý súd, ktorý vydal aj Váš zmenkový platobný rozkaz alebo šekový platobný rozkaz.Výslovne uveďte, že ste oslobodený od súdnych poplatkov.
Presne označte, proti ktorému zmenkovému platobnému rozkazu alebo šekovému platobnému rozkazu Vaše námietky smerujú. Číslo zmenkového platobného rozkazu alebo šekového platobného rozkazu nájdete na samotnom zmenkovom platobnom rozkaze alebo šekovom platobnom rozkaze.
0 notes
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
http://www.prava-spotrebitela.sk/bol-mi-doruceny-rozhodcovsky-rozsudok-co-s-nim/
Bol mi doručený rozhodcovský rozsudok, čo s ním?
Ak Vám bol doručený rozhodcovský rozsudok, je potrebné v lehote 30 dní od jeho doručenia podať na všeobecný súd podľa Vášho bydliska návrh – žalobu o zrušenie rozhodcovského rozsudku.
V návrhu ako žalovaného označte dodávateľa (banka, či “nebankovka”, v ktorej ste si zobrali úver a pod), ktorý podal návrh na rozhodcovský súd.
V návrhu ako žalobcu uveďte sám seba, resp. toho, proti komu bol vydaný rozhodcovský rozsudok.
Odporúčame aby ste žalobu podali na príšlušný prvostupňový súd v mieste Vášho bydliska podľa § 87 písm. f) Občianskeho súdneho poriadku z dôvodu, že považujeme ustanovenie o výlučnej príslušnosti súdu v mieste rozhodcovského súdu za odporujúcu právu EÚ.
Výslovne uveďte, že ste oslobodený od súdnych poplatkov.
Presne označte, proti ktorému rozhodcovskému rozsudku Vaša žaloba smeruje. Číslo rozhodcovského rozsudku nájdete na samotnom rozhodcovskom rozsudku.
Vzor žalobného návrhu na zrušenie rozhodcovského rozsudku si môžete bezplatne stiahnuť a upraviť podľa našej šablóny.
Uveďte však svoj opis celej situácie ktorou preukážete svoje tvrdenia. V prípade ak potrebujete zastupovanie v prebiehajúcom súdnom spore alebo chcete podať nový návrh na začatie konania obráťte sa na nás prostredníctvom elektronickej podateľne.
0 notes
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
http://www.prava-spotrebitela.sk/je-proti-mne-vedena-exekucia-na-zaklade-rozhodcovskeho-rozsudku/
Je proti mne vedená exekúcia na základe rozhodcovského rozsudku
Ak Vám bolo doručené od súdneho exekútora upovedomenie o začatí exekúcie je potrebné v lehote 14 dní od jeho doručenia podať exekútorovi námietky proti exekúcii.
Námietky proti exekúcií podajte aj na všeobecný súd podľa Vášho bydliska podľa § 87 písm. f) Občianskeho súdneho poriadku.
Výslovne uveďte, že ste oslobodený od súdnych poplatkov podľa § 4 ods. 2 písm. za) a ods. 4 zákona SNR č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch.Presne označte, proti ktorému rozhodcovskému rozsudku Vaše námietky smerujú. Číslo rozhodcovského rozsudku nájdete na samotnom rozhodcovskom rozsudku.
V prípade potreby sa neváhajte na nás obrátiť, radi Vám s napísaním námietok proti exekúcií pomôžeme.
0 notes
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
https://www.prava-spotrebitela.sk/bol-mi-doruceny-platobny-rozkaz-ako-sa-mozem-branit/
Bol mi doručený platobný rozkaz. Ako sa môžem brániť?
V prípade ak Vám bol doručený platobný rozkaz, je potrebné v zákonnej lehote 15 dní odo dňa kedy Vám bol platobný rozkaz doručený podať na súd “Odpor voči platobnému rozkazu” alebo v tej istej lehote uhradiť/plniť to k čomu Vás súd zaviazal.
Odpor sa podáva na ten istý súd, ktorý vydal aj platobný rozkaz.
V odpore ak ste spotrebiteľ výslovne uveďte, že ste oslobodený od súdnych poplatkov podľa § 4 ods. 2 písm. za) zákona SNR č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch.
Presne označte, proti ktorému platobnému rozkazu Váš odpor smeruje. Číslo platobného rozkazu nájdete na samotnom platobnom rozkaze v tvare napríklad 6Rob/12/2015. Číslo konania je potrebné uvádzať na všetkých písomnostiach ktoré doručujete súdu v predmetnej veci.
V odpore je potrebné uviesť dôvody, pre ktoré nesúhlasíte s platobným rozkazom.
Vzor odporu voči platobnému rozkazu nájdete na našej stránke, kde si ho môžete bezplatne stiahnuť. V prípade potreby zastupovania v súdnom spore sa na nás neváhajte obrátiť prostredníctvom elektronickej podateľne, radi Vám s napísaním odporu pomôžeme.
Hlavne sa nezabúdajte včas brániť, nič nerobením sa celá situácia ešte viac zhorší!
0 notes
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
http://www.prava-spotrebitela.sk/moze-predajca-skratit-zarucnu-dobu/
Môže predajca skrátiť záručnú dobu?
V zmysle ustanovenia § 620 Občianskeho zákonníka je záručná doba 24 mesiacov. Ak je na predávanej veci, jej obale alebo návode k nej pripojenom vyznačená lehota na použitie, neskončí sa záručná doba pred uplynutím tejto lehoty.
Ak ide o použitú vec, kupujúci a predávajúci sa môžu dohodnúť aj na kratšej záručnej dobe, nie však kratšej než 12 mesiacov. Pri veciach, ktoré sú určené na to, aby sa užívali po dlhšiu dobu, ustanovujú osobitné predpisy záručnú dobu dlhšiu ako 24 mesiacov. Záručná doba presahujúca 24 mesiacov sa môže týkať i len niektorej súčiastky veci.
Na žiadosť kupujúceho je predávajúci povinný poskytnúť záruku písomnou formou (záručný list). Ak to povaha veci umožňuje, postačí namiesto záručného listu vydať doklad o kúpe. Vyhlásením v záručnom liste vydanom kupujúcemu alebo v reklame môže predávajúci poskytnúť záruku presahujúcu rozsah záruky ustanovenej v tomto zákone. V záručnom liste určí predávajúci podmienky a rozsah tejto záruky.
Citované ustanovenie (§ 620) je oproti všeobecnej úprave zodpovednosti za vady ustanovením špeciálnym a vzťahuje sa výlučne na spotrebiteľské zmluvy, tzn. zmluvy uzatvorené medzi dodávateľom a spotrebiteľom. Dodávateľ je osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy koná v rámci predmetu svojej obchodnej alebo inej podnikateľskej činnosti.
Spotrebiteľ je fyzická osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy nekoná v rámci predmetu svojej obchodnej činnosti alebo inej podnikateľskej činnosti.
Na iné zmluvné vzťahy (napr. kúpa medzi právnickými osobami, príp. fyzickými osobami navzájom) sa vzťahujú všeobecné ustanovenia upravujúce zodpovednosť za vady podľa Občianskeho, príp. ustanovenia upravujúce zodpovednosť za vady a záruku za akosť podľa Obchodného zákonníka.
0 notes
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
http://www.prava-spotrebitela.sk/kedy-zacina-plynut-30-dnova-lehota-na-vybavenie-reklamacie/
Kedy začína plynuť 30-dňová lehota na vybavenie reklamácie?
V súlade s ustanovením § 18 ods. 4 zákona o ochrane spotrebiteľa je predávajúci povinný vybaviť reklamáciu do 30 kalendárnych dní, bez ohľadu na to, akým spôsobom kupujúci tovar kúpil. Podľa § 2 písm. m) tohto zákona, vybavením reklamácie sa rozumie ukončenie reklamačného konania odovzdaním opraveného výrobku, výmenou výrobku, vrátenie kúpnej ceny výrobku, vyplatením primeranej zľavy z ceny výrobku, písomná výzva na prevzatie plnenia alebo jej odôvodnené zamietnutie. Podľa § 122 ods. 1 Občianskeho zákonníka lehota určená podľa dní začína sa dňom, ktorý nasleduje po udalosti, ktorá je rozhodujúca pre jej začiatok.
0 notes
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
http://www.prava-spotrebitela.sk/som-povinny-platit-neprimerane-vysoke-uroky-z-omeskania/
Som povinný platiť neprimerane vysoké úroky z omeškania?
Som povinny platit nebankovke na zaklade poskytnutej pozicky uroky z omeskania? Nie je na nich nejaky zakon? Napocitali mi velke uroky.
Praktiky nebankových subjektov pri poskytovaní finančných služieb spotrebiteľov, je v poslednej dobre mimoriadne diskutovanou témou, vďaka čomu došlo k viacerým úpravam legislatívy. Cieľom noviel je účinnej účinnejšie chrániť spotrebiteľov ako slabšiu stranu v zmluvách o úvere, pri pôžickách alebo iných zmluvách, ktorých predmetom je dočasné poskytnutie peňažných prostriedkov spotrebiteľovi (fyzickej osobe). Právnu úpravu ochrany spotrebiteľov upravuje predovšetkým zákon č. 129/2010 Z.z. o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov, v spojení s príslušnými ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Uvedené predpisy upravujú viaceré povinnosti pre poskytovateľov pôžičiek, ako napr. posúdiť schopnosť spotrebiteľa splácať poskytnutý úver a jeho príslušenstvo. Taktiež zakazujú pod hrozbou absolutnej neplatnosti dohodnúť v takých zmluvách neprimerane vysoký úrok za poskytnutú pôžičku, výšku úrokov z omeškania, prípadne ďalšie sankcie. Z uvedených dôvodov je v prípade neprimerane vysokých úrokov z omeškania, súd oprávnený takú zmluvnú podmienku vyhodnotiť ako neprijateľnú a preto za absolutne neplatnú. Úroky z omeškania teda môžu požadovať ale nesmú byť vysoké. To, čo znamená “vysoké”, závisí od konkrétnych okolností prípadu. Odporúčame sa Vám obrátiť preto na príslušný súd so žiadosťou o preskúmanie zmluvy – zmluvných podmienok. V prípade potreby sa môžete obrátiť na nás, s napísaním žaloby Vám pomôžeme.
0 notes
Text
New Post has been published on práva-spotrebiteľa.sk
http://www.prava-spotrebitela.sk/predajca-pre-prijatie-tovaru-na-reklamaciu-pozaduje-aby-bol-tovar-v-originalnom-baleni-smie-to/
Predajca pre prijatie tovaru na reklamáciu požaduje aby bol tovar v originálnom balení. Smie to?
Ako postupovať pri reklamácii zakúpeného produktu cez eshop www.epadia.sk. Tovar som zakúpila 29.4.2015, potom som ich 17.9.2015 kontaktovala cez ich web stránku a dnes aj mailom s otázkou ako postupovať pri reklamácii, bohužial bez odpovede. V ich obchodných podmienkach v bode V. uvádzajú, že “Pri uplatnení reklamácie je spotrebiteľ povinný doručiť (pokiaľ to charakter produktu umožňuje – zastavaný produkt) reklamovaný produkt čistý, mechanicky nepoškodený, v originálnom balení, vrátane manuálov, záručného listu, faktúry alebo iného dokladu o zaplatení produktu predávajúcemu. Pri uplatnení reklamácie sa spotrebiteľ riadi pokynmi uvedenými v záručnom liste.” Záručný list som neobdržala a nikde na stránke nie je ich adresa.
Požadovať od spotrebiteľa alebo podmieňovať prijatie tovaru na reklamáciu “nezmyslami” ktoré ste menovala je v rozpore s §3 Občianskeho zákonníka, z ktorého vyplýva, že predajca nemôže spotrebiteľovi ukladať povinnosti bez právneho dôvodu.
Predajca je povinný spotrebiteľa poučiť o tom, že tovar zasielaný na reklamáciu ma zabezpečiť alebo zabaliť tak aby sa mechanicky nepoškodil a pod.
Reklamaciu si uplatňujte v mieste sídla predajcu, čo by malo byť vyznačené na jeho webovej stranke ale aj na pokladničnom doklade resp. inom doklade o nákupe.
Pre uplatnenie reklamácie nie je potrebný záručný list, postačovať by mal aj doklad o nákupe tovaru.
0 notes
Text
New Post has been published on Práva Spotrebiteľa
http://www.prava-spotrebitela.sk/mozem-reklamovat-tovar-u-vyrobcu-ak-qcomp-skoncil/
Môžem reklamovať tovar u výrobcu ak Qcomp skončil?
Chcem sa informovat ohladom reklamacie zakladovej dosky gigabyte zakupenu v Qcompe, kedze eshop pred casom skoncil, kde mozem spominany tovar vyreklamovat. Cital som ze je mozne reklamovat priamo u vyrobcu, ale neviem postup reklamacie.
Áno, výrobok môžete reklamovať priamo u výrobcu. Zašlite výrobcovi alebo dodávateľovi tovar spolu s kópiou dokladu o zakúpeni a odôvodnením, že predajca ukončil svoju podnikateľskú činnosť.
0 notes
Text
New Post has been published on Práva Spotrebiteľa
http://www.prava-spotrebitela.sk/ako-odstupit-od-kupnej-zmluvy-ak-vec-obsahuje-skryte-vady/
Ako odstúpiť od kúpnej zmluvy ak vec obsahuje skryté vady?
Dna 7.10.2015 sme zakupili TV kreslo v akčnej cene 179 euro. 10.10.2015 sme zistili, skrytú vadu na pravej opierke. Pravdepodobne je niečo odlomené pod tapacirom. Za akých podmienok možeme odstupiť od kúpno–predajnej zmluvy a do kolkych dni.
Dôležite je vedieť akým spôsobom ste výrobok zakúpili. V prípade ak ste si tovar zakúpili v riadnom – kamennom obchode – nemáte právo odstúpiť od zmluvy, môžete si však uplatniť právo na reklamáciu pričom predajca ju môže vybaviť výmenou tovaru, vrátenim kúpnej ceny alebo opravou taktiež aj zamietnutím na základe odborného posúdenia.
Ak ste tovar zakúpili cez internet alebo iným spôsobom na diaľku môžete odstúpiť od zmluvy do 14 dní od doručenia tovaru a to písomným jednoznačným oznámením, ktoré si môžete vytvoriť prostredníctvom našej online aplikácie na našej stránke.
0 notes