Tumgik
klamkisklep99 · 11 years
Text
Longines (zegarki)
Jeden z modeli zegarków firmy Longines
Longines (wymowa: "lążin"), a dokładnie Compagnie des Montres Longines, Francillon S.A. to szwajcarski producent zegarków, którego nazwa pochodzi od znajdującego się nieopodal Saint-Imier małego miasta Les Longines. Siedziba firmy znajduje się od samego początku działalności w Saint-Imier. Nazwa Longines wpisana została do rejestru Szwajcarskiego Międzynarodowego Urzędu Własności Intelektualnej w roku 1893, stając się tym samym najstarszą chronioną prawnie marką zegarkową na świecie.
Ciekawostki
W roku 1952 Longines po raz pierwszy stał się oficjalnym partnerem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Oslo. Do roku 1980 manufaktura odpowiedzialna była za mierzenie czasu w trakcie wszystkich konkurencji olimpijskich. Również podczas próby pokonania Oceanu Atlantyckiego przez jednego z pionierów lotnictwa Longines mierzył czas. Charles Lindbergh przekazał zdobyte podczas lotu doświadczenia i przyczynił się do rozwoju jednego z modeli producenta, skonstruowanego specjalnie dla pilotów lotnictwa.
Znane modele
Lindbergh
Weems
Comet
Linki zewnętrzne
Oficjalna strona Longines
0 notes
klamkisklep99 · 11 years
Text
Konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym
Konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym (ang.: Convention on International Civil Aviation), znana również jako konwencja chicagowska (ang. Chicago Convention), międzynarodowy traktat sporządzony w Chicago, 7 grudnia 1944 roku. Konwencja weszła w życie z dniem 4 kwietnia 1947 roku. Konwencja została zmieniona trzynaście razy w latach 1956, 1958, 1961, 1962, 1973, 1974, 1975, 1980, 1997, 1998, 1999, 2002, 2005. Dwie zmiany, przyjęte w 1995 i 1998 r., dotyczące tekstów autentycznych konwencji w językach arabskim i chińskim nie weszły jeszcze w życie. Stronami konwencji jest 190 państw. Depozytariuszem konwencji są Stany Zjednoczone.
Konwencja ustanowiła Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, będącą organizacją wyspecjalizowaną systemu Narodów Zjednoczonych. Konwencja zawiera przepisy dotyczące zwierzchnictwa w przestrzeni powietrznej, rejestracji statku powietrznego, wzajemnego uznawania licencji i certyfikatów, zakazu użycia broni wobec cywilnego statku powietrznego, międzynarodowych standardów i zalecanych metod postępowania, a także inne szczegółowe prawa Państw stron konwencji. Jest też statutem Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Konwencja jest głównym źródłem międzynarodowego prawa lotniczego.
Załączniki
Rada ICAO zgodnie z art. 37 Konwencji przyjmuje normy i zalecane metody postępowania w międzynarodowym lotnictwie cywilnym, wydawane w formie załączników do Konwencji. Aktualnie obowiązuje 18 załączników:
Załącznik 1 - Licencjonowanie personelu
Załącznik 2 - Przepisy ruchu lotniczego
Załącznik 3 - Służba meteorologiczna dla międzynarodowej żeglugi powietrznej
Załącznik 4 - Mapy lotnicze
Załącznik 5 - Jednostki miar do wykorzystania podczas operacji powietrznych i naziemnych
Załącznik 6 - Eksploatacja statków powietrznych
Cz. 1 - Międzynarodowy, zarobkowy transport lotniczy – samoloty
Cz. 2 - Międzynarodowe lotnictwo ogólne – samoloty
Cz. 3 - Operacje międzynarodowe – śmigłowce
Załącznik 7 - Znaki przynależności państwowej oraz rejestracyjne
Załącznik 8 - Zdatność do lotu statków powietrznych
Załącznik 9 - Ułatwienia
Załącznik 10 - Łączność lotnicza
Tom I - Pomoce radionawigacyjne
Tom II - Procedury telekomunikacyjne
Tom III - Systemy łączności
Tom IV - Radar dozorowania i system zapobiegania kolizjom
Tom V - Wykorzystanie zakresu radiowych częstotliwości lotniczych
Załącznik 11 - Służby ruchu lotniczego
Załącznik 12 - Poszukiwanie i ratownictwo
Załącznik 13 - Badanie wypadków i incydentów statków powietrznych
Załącznik 14 - Lotniska
Tom I - Projektowanie i eksploatacja lotnisk
Tom II - Lotniska dla śmigłowców
Załącznik 15 - Służby informacji lotniczej
Załącznik 16 - Ochrona środowiska
Tom I – Hałas statków powietrznych
Tom II – Emisje z silników statków powietrznych
Załącznik 17 - Ochrona międzynarodowego lotnictwa cywilnego przed aktami bezprawnej ingerencji
Załącznik 18 - Bezpieczny transport materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną
Załącznik 19 - Zarządzanie bezpieczeństwem (nie wszedł jeszcze w życie, przyjęty przez Radę ICAO 25 lutego 2013 r.
Linki zewnętrzne
Convention on International Civil Aviation (on ICAO Website)
Konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, podpisana w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. - Konwencja chicagowska (Dz. U z 1959 r. Nr 35, poz. 212, z późn. zm) (tekst w języku polskim).
0 notes
klamkisklep99 · 11 years
Text
Historia pewnej kanapki z Sandwich
Codziennie, niezmiennie od setek lat na całym świecie wypieka się tradycyjny pszenny chleb, z którego przyrządzane są rozmaite kanapki, czyli najprostsze zestawienie pieczywa, odrobiny tłuszczu, wędliny lub sera. Na temat tego kto wynalazł kapakę, jest kilka teorii...
Coś o historii kanapek
Trzeciego listopada 1718 roku, urodził się człowiek który przyczynił się do zdobycia niepodległości przez Stany Zjednoczone oraz do wymyślenia sandwiczy – prostego dania, składającego się z dwóch kawałków pieczywa, pomiędzy którymi umieszcza się dowolne składniki. Czy nie przypomina to czasem naszej szkolnej kanapki? Aż trudno uwierzyć, że jej historia została zapoczątkowana przez brytyjskiego arystokratę Johna Montagu, hrabiego Sandwich, skąd oczywiście wzięła się nazwa popularnych od setek lat sandwiczy. Prawda jest jednak taka, że polityk ten nie uchodził za zbyt dobrego stratega i gdyby nie to, że wpadł na pomysł genialnego połączenia dwóch kawałków chleba, prawdopodobnie słuch by o nim zaginął...
Jednak inne źródła historyczne donoszą, że kanapkami ludzie raczyli się już w starożytności Nie ważne w którą wersję uwierzymy, bo jest smaczna i warta kulinarnej uwagi! W zależności od nastroju, tego jak bardzo jesteśmy głodni i zawartości domowej spiżarni rzecz jasna, możemy przygotować kanapkę koktajlową, hamburgera, tosta lub sandwicza, który może stanowić przystawkę, przekąskę lub główny posiłek. Natomiast gdy dopada nas chęć zjedzenia czegoś dobrego, choć wcale nie jesteśmy jeszcze głodni, to sygnał, że czas sięgnąć po lekką kanapeczkę koktajlową. Zamiast pieczywa pszennego możemy użyć wafla ryżowego lub pieczywa dietetycznego typu wasa – smak nie dorównuje tradycyjnym wypiekom z ziaren pszenicy, ale za to taka przekąska ma mniej kalorii – zawsze mamy jakąś alternatywę!
Nie możesz ominąć również strony z !
Sandwich w podróży
Kanapki mają coś wspólnego nie tylko z historią, ale także z geografią, ponieważ podczas podróżowania, zajadając się pysznymi sandwiczami poznajemy zarówno przeszłość jak i obecny kształt miejsc, a doznania kulinarne wspaniale utrwalają pamięć! Nic tak nie smakuje jak chleb posmarowany masłem, wypełniony serem, szynką i liściem zielonej sałaty, który wyjmujemy z papierowej torebki siedząc w cieniu starego drzewa, gdzieś u podnóża zamku widokiem na zieloną dolinę... Czy wyobrażacie sobie wycieczkę szkolną, bez pysznej kanapki przygotowanej z ogromną czułością przez mamę?
Kanapka z zaczarowanej Toskanii
A skoro jesteśmy w drodze, to udajmy się do najpiękniejszej krainy pod słońcem – zaczarowanej przez smaki i aromaty Toskanii... Toskania to region w środkowych Włoszech, słynie z przecudnych krajobrazów, charakterystycznych wzgórz, średniowiecznych miasteczek, gajów oliwnych i winnic. Każdy kto udaje się w to miejsce na zawsze zapamięta smak tamtejszej kuchni! Jej fenomen polega na prostocie wykonania, ale przy ogromnej dbałości o wysoką jakość produktów. Charakterystyczną potrawą jest włoska bruschetta, czyli kanapka przygotowana z pieczywa pszennego typu ciabatta. Kromki opieka się na rumiano, następnie dla aromatu, można potrzeć je ząbkiem czosnku. Na wierzch układa się pokrojone pomidory, a całość obficie polewa oliwą z oliwek! Jest wiele wersji tych włoskich specjałów, można przyrządzić kanapki z mozzarellą, bazylią i pomidorami, albo z zielonym pesto, z prosciutto crudo, czyli surową długo dojrzewającą szynką. Jedno jest pewne – żaden hot dog, czy hamburger nie może równać się ze smakiem włoskich kanapek!
I tak oto od Sandwich przez Polskę, dotarliśmy do Italii, kulinarnej stolicy Świata, gdzie od setek lat chrupiące panini i szklaneczka wina stanowią pożywne śniadanie rolników, a kolorowe kanapeczki serwowane z kieliszkiem prosecco, to wstęp do wieczornej uczty, którą często rozpoczyna się od tradycyjnej zupy z chleba, a kończy szklaneczką grappy lub filiżanką mocnego espresso.
  klamki zewnętrzne
0 notes
klamkisklep99 · 11 years
Text
Dzień dobry - miło mi wszystkich powitać!
0 notes