Tumgik
angelofghetto · 4 hours
Text
youtube
díszhuszár projekt on
0 notes
angelofghetto · 4 hours
Text
androgün
"Az androgün szónak többféle aspektusból is értelmezhető a jelentése. Általánosságban olyan személyt értünk rajta, aki egyformán erőteljesen rendelkezik maszkulin és feminin jegyekkel. A pszichológiai megközelítés szerint az androgün személyiségek mindkét nem személyiségjegyeivel rendelkeznek. A görög mitológiában gyakran jelennek meg androgün alakok, akik a kívánatos férfi és női jellemvonások ötvözetét képviselték. Biológiai szempontból külön lehet beszélni a kétnemű emberekről, a hermafroditákról, az androgün szót azonban magyarul nem használjuk ennek kifejezésére. Androgünnek hívjuk az olyan személyeket is, akik külsejükben, megjelenésükben is kombinálják a nőies és férfias vonásokat, összemossák azokat. Manapság leginkább a szónak ez a jelentése a leggyakoribb, sokszor használják például a divatban is."
Itt egy színész, aki a Csiollagkapu moziban Ra szerepét játszotta. (Jaye Davidson ghánai származású brit–amerikai transznemű színész és modell.)
Az idők során elég markáns átalakuláson ment keresztül, de mondhatjuk, hogy fiatalként szinte megtestesítette a szóban forgó kifejezést, akármivé is vált később.
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
5 notes · View notes
angelofghetto · 5 hours
Text
Tumblr media
Csillagkapu, 1994
Tumblr media
3K notes · View notes
angelofghetto · 5 hours
Text
kölykök egymás közt
😃🤩🤩🐾
217 notes · View notes
angelofghetto · 5 hours
Text
Jack Black-ről a "véletlen cicidörzsi" jut eszembe a 2006-os Holiday moziból. Kicsit megváltozott :)
17K notes · View notes
angelofghetto · 5 hours
Text
a kételkedés joga (ez most hosszú lesz)
Van valami olyasmi a Bibliában, hogy értékesebb a hite a kételkedőnek aki megtér, mint a vakbuzgónak aki egyből mindent elfogad. Ha az ember átmossa a gondolkodásán az eszmét, és ez alapján választja, értékesebb, mint ha kritika nélkül veszi át.
Múltkor volt egy nézetkülönbségem, mert inkább elfogadtam a mongol kolléganőm szájhagyományát (aki azt állította, hogy a kínaiak számos találmányt loptak el más népektől, és tartják magukénak), mint bizonyos kínai forrásokat. Azt a kérdést is megkaptam, hogy ugyan miféle népek élhettek még ott Ázsiában a kínaiakon kívül.
Jókat szoktam vihogni a holdraszállás-tagadókon, akik a mai számítógépes grafika szintet kérik számon a hatvanas évek végén, mert nem néztek utána, mi volt a filmtrükkös csúcstechnológia annak idején. Ugyanígy vihogok azon, akik a mai térképek alapján állítanak bármit a múltról. Csak nézzük meg, mit művel Kína Tibettel vagy az ujgurokkal, és vetítsük ezt vissza "primitívebb" történelmi korokra. Vajon hány népet, törzset pusztítottak el vagy kebeleztek be? A kép egyből árnyaltabb lesz. Hallgattam ujgur népzenét, amiben élesen ott vannak a mi ősi gyökereink is, de erősen ott a kínai (nyafogó stílusú éneklés) és az arab hatás (dobok dominanciája) is. Kínai és arab országok közé szorultan élnek. Talán majd előkeresem, ha még megvannak az összehasonlítás alapjául szolgáló videók: akinek kicsit is zeneérzékeny füle van, maga is hallhatja majd.
A történelmet a győztesek írják, és semmit sem lehet könnyebben hamisítani, mint a múltat, mert még nem találták fel az időgépet. Vajon véletlen-e, hogy az a Habsburg ház hozta be az alattvalók kötelező oktatását (benne a saját szájízének megfelelő történelmet), aki ellopta és megpróbálta szétbarmolni a szent koronánkat?
Nálam az egész Grenczer Attila, volt töritanárral kezdődött, akinek egyik videójába egészen véletlenül botlottam, és aki azt állította, többé nem tanítja ezt a sok marhaságot, ami történelem tantárgy címén benne van az alaptantervben, mert tök logikátlan. (Vajon véletlen-e hogy a videói valahogy eltűntek a yt-tól?) Ez az egy kis töredék maradt, egyetlen perc, ami az östörténetünk hivatalos verziójáról szólna, amit tanítanak az iskolákban:
youtube
Sok zavarba ejtő kérdést tett fel, amitől én is elkezdtem megkérdőjelezni az evidenciákat. Fura élmény volt a rendszerváltás idején megtapasztalni, hogy amit eddig tanultunk a baráti Szovjetunióról, és az elszabadultan mohó és agresszív kapitalista (bár titkon irigyelt) nyugatról, az nagyjából fordítva igaz, és eddig hazugságokkal etettek mindent. De akkor amit innentől tanítanak, akkor az mind igaz, vagy az is hazugság?
Kedvenc kérdésem: miközben az európai történelem arról szól, hogy zsebkendőnyi hercegségekért dúltak ádáz csaták, itt van középen egy termékeny medence, ami senkit nem érdekel, pusztán elszórt szláv földművelő csoportok lakják. Vajon egyáltalán volt ezeknek a földművelőknek hadseregük, hogy megvédjék magukat? Vagy valami áthatolhatatlan erőtér védte őket?
Másik ellentmondás, amit Grenczer felvet: Állítólag a besenyők elől menekülve találtunk a Kárpát-medencére. Egy több ezres tömeget mozgatni asszonyokkal, gyerekekkel, szülő nőkkel, öregekkel, állatokkal, élelmiszer tartalékokkal, nem kis logisztikai kihívás. A nagy menekülés közepette valahogy mégis sikerült az egyetlen apró helyre keveredni, megtalálni a szorost, ahol a Kárpátok hegyvonulatán át lehet evickélni. És mi lett a besenyőkkel? Ők nem találták, vagy elfáradtak az üldözésben?
Mindegy, ezt most nem tupírozom. Viszont fenntartom a kételkedés jogát, és annak a jogát, hogy kereshessem a számomra elfogadható válaszokat, amelyeket össze tudok egyeztetni a családom generációi által rám örökített értékrenddel. Hogy újra és újra kételkedjek ebben az értékrendben is, és mint annyiszor már, újra visszatalálhassak.
Rengeteg kérdésem van, mert rengeteg a hibás tudás, amit lenyomnak a torkunkon. Például bioszból megtanították, hogy a nyelvünk más-más területei érzékelik a különböző ízeket. Azt gondoltam akkor, hogy velem biztosan valami nagy baj van, mert én nem így érzékelek. Mára kiderült, hogy ez egy épületes baromság, ezt egyszer valaki kitalálta, azóta szolgai módon mindenki átvette.
Miben hiszek? Az átöröklött értékrendben és hagyományokban, a népmesék, népdalok titkos üzeneteiben, a zeneiség és jellegzetes ételek párhuzamaiban, a régészeti leletekben, a genetikai kutatásokban, és igen, a szájhagyományokban. Vajon Michigan-ben vagy Rio de Janeiro-ban vagy Kalkuttában mit tudnak mondjuk a románokról? Nem hitelesebb forrás egy magyar, vagy egy bolgár beszámolója, akik régóta a szomszédságban élnek?
Csak kérdezem.
És akkor itt egy újabb vélemény, ami más, független források állításait is alátámasztani látszik, bár még óvatosan hallgatom, mert a Magyarságkutató Intézettől származik, de a hivatkozott Obrusánszky Borbála több előadását, és helyszíni régészeti kutatásokról szóló "első kézből" beszámolóját hallottam. Ez is egy mozaikkő. Meglátjuk, hova illik bele. Talán az én kirakósomba, talán valaki máséba.
youtube
2 notes · View notes
angelofghetto · 16 hours
Text
youtube
még csak véletlenül se a magyar családok juthassanak saját lakáshoz
0 notes
angelofghetto · 16 hours
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Color and Graphic Design in the Home of a Dutch Interior Stylist
516 notes · View notes
angelofghetto · 16 hours
Text
Tumblr media
lehetett volna Monchichi is
Tumblr media
19 notes · View notes
angelofghetto · 16 hours
Text
Tumblr media Tumblr media
https://creanavt.tumblr.com/archive
411 notes · View notes
angelofghetto · 17 hours
Text
youtube
vissza is vonták meg nem is
0 notes
angelofghetto · 1 day
Text
Hozd magad formába...
alcím: az evés titkos tudománya.
"A halál a belekben lakik." Hippokratésznak tulajdonítják ezt a mondást. Van a Ntflx-en egy most futó film, amiben táplálkozási szakemberek, és különféle egészségi problémákkal küzdő páciensek beszélnek a témáról. A bélflóra mint pszichikai betegségek forrása? Nem is az számít, hogy mit eszünk, hanem hogy való-e nekünk az az étel? A baktériumok nem megbetegítenek, hanem épp életben tartanak?
Tele vagyunk hibás tudással. A tudomány fejlődik, de mintha bizonyos érdekkörök kapzsisága elnyomná a józan észt. Mintha ez a film tudományos magyarázatokat adna a biologika, vagy germán orvoslás tételeire. Abból épülünk fel, amit megeszünk, de vajon mi történik, miután lenyeljük a dolgokat? Mitől és hogyan épül be a szervezetünkbe a táplálék? Mi okozza a sok civilizációs betegséget, allergiát és emésztési panaszt, depressziót és idős kori szellemi leépülést? Valóban lehetünk saját orvosaink, anélkül, hogy gyógyszereket szednénk, vagy egyáltalán szükségünk lenne orvosokra? Miért betegségszemlélet van és tüneti kezelések, miért nem az EGÉSZ-ségünkkel foglalkozik az akadémikus orvoslás? Miért nem veszik figyelembe, hogy az emberi test nem statikus, hanem dinamikusan változik, és hogy mennyire sokfélék vagyunk?
2 notes · View notes
angelofghetto · 1 day
Text
4K notes · View notes
angelofghetto · 1 day
Text
Tényleg kell most ez a kirakat? És mi van azzal, hogy a pedagógusok bérét meg a családi pótlékot nem lehet megemelni?
Mondják, a népnek kenyér és cirkusz kell. Oké, itt a cirkusz, de hol a kenyér?
12 notes · View notes
angelofghetto · 1 day
Text
moziajánló: Zöld kártya (1990, Gerard Depardieu, Andie MacDowell)
Tumblr media
Maria Filopoulou - The Greenhouse (1996)
584 notes · View notes
angelofghetto · 1 day
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Romantic Lined Envelopes on Etsy
4K notes · View notes
angelofghetto · 1 day
Text
"Legyek fa, melyen villám fut keresztül, Vagy melyet szélvész csavar ki tövestül; Legyek kőszirt, mit a hegyről a völgybe Eget-földet rázó mennydörgés dönt le"
(Petőfi Sándor - Egy gondolat bánt engemet)
Tumblr media
One in a million shot of lightning striking a tree.
Credit: Debbie Parker
2K notes · View notes