Tumgik
alkotoelemzes-blog · 8 years
Link
Tumblr media
0 notes
alkotoelemzes-blog · 8 years
Text
alkotó/elemzés
2015, I.
Tumblr media
1. p/referenciamű választása 2. reakció egymás preferenciaműveire -> másik, létező művel 3. reakciók láncolata -> csoportok (6x4), kritériumok, szempontok 4. két-két meghatározó kulcsfogalom a (p)referenciaműre (4x2=8 / csoport) 5. két szövegrészlet, ami a fogalmakra reflektál (idézett-saját) 6. médiaképek, amelyek érintkeznek a fogalmakkal 7. hangrészlet, ami érintkezik a fogalmakkal 8. fogalmak fontossági sorrendje, csoportkonszenzus -> 2 halmaz (4+4) 9. első halmaz -> egy létező mű/csoport 10. második halmaz -> egy új, közös műjavaslat/csoport
http://www.mke.hu/sites/default/files/attachment/alkoto%20elemzes.ppt
0 notes
alkotoelemzes-blog · 8 years
Video
youtube
Kulcsfogalmak: provokatív, élményszerű, transzformatív aktus, reflektív gondolatiság
0 notes
alkotoelemzes-blog · 8 years
Video
vimeo
4. csoport műjavaslata: ‘user, interface, döntés, performativitás, narratíva’
0 notes
alkotoelemzes-blog · 8 years
Photo
Tumblr media
a 6-os csoport műtárgya.
0 notes
alkotoelemzes-blog · 8 years
Link
0 notes
alkotoelemzes-blog · 8 years
Photo
Tumblr media
0 notes
alkotoelemzes-blog · 8 years
Text
saját szöveg: Egy online felületet fogunk létrehozni, ahova különböző helyszínekről, különböző személyek mindennap meghatározott időben feltölthetnek egy általuk készített képet vagy egy maximum négy másodperces videót. Ezzel a gyakorlattal szeretnénk jobban figyelni egymásra és a világra. Célunk, hogy a következő hónapokban elvégezzük ezt a kísérlet, hogy létrehozzuk a lenyomatát a “korhangulatunknak”.
0 notes
alkotoelemzes-blog · 8 years
Link
hangfájl
0 notes
alkotoelemzes-blog · 8 years
Text
“...kollaborációnk egyfajta kísérletként is felfogható: egy csoport közös gondolkodása arról, hogy a képzőművészet miként válhat a vizuális kommunikáció tartalomszolgáltatójáva, és miként formál igényt a képzőművészeti gondolkodás a társadalmi kommunikációba való integrálódására. Tevékenységünk a szociális fantázia és az érzelmi rezignáltság dimenziójában egyszerre mozog, a tömegkultúrával együttjáró személyes érdekképviselet gyengülését ellensúlyozva. Az általunk felvetett társadalmi problémák célkeresztjében elsősorban nem a humánum, hanem a kényszeres együttélés indukálta primer indulatok, és ezeknek az érzelmeknek az esztétikumába vetett hit áll. “ ARS POETICA ZAWAR COLLECTIVE
0 notes
alkotoelemzes-blog · 8 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
3-as csoport
fogalmak: performansz, kultúrpolitika, empátia, identitás, humanizmus, online, feminizmus, fun
0 notes
alkotoelemzes-blog · 8 years
Text
6. csoport (Dóra, Fanni, Józsi)
kulcsfogamak (képek sorrendje is)
urban art, social art, public art
Tumblr media Tumblr media Tumblr media
provokáció / meghökkentés
Tumblr media
történelmi vonatkozás / szociális érzékenység
Tumblr media
esztétikum
Tumblr media
technika
Tumblr media Tumblr media
narratíva 
Tumblr media
Elméleti szöveg: "Amikor már megneveztél minden mesterséget: matematikus, politikus, vízvezetékszerelő, szakács, s amikor a végére értél, és nem tudod, hogyan határozd meg a maradékot, akkor erre azt mondod: művész.” George Brecht
hang: graffitizés hangja
a saját szövegrészletet nem találom sehol (eltűnt az a ppt változat, amibe beleraktam, amúgy a Józsi írta le papírra és küldte el nekem kesőbb facebookon, próbáltam visszakeresni azt az üzenetet de most az a Thypus Kalligráfus profilja épp not verified, és nem tudom megtekinteni az üzenetváltásunkat. amint meglesz, kiposztolom.)
0 notes
alkotoelemzes-blog · 8 years
Video
youtube
0 notes
alkotoelemzes-blog · 8 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Kulcsfogalmak: szabályrendszerek, interaktivitás, szimuláció, cyberdrama, user interface, döntés, performativitás, narratíva
Elméleti szöveg: “A mozi kortársai árnyékvilágként jellemezték a születőben lévő kifejezésformát, és ismeretes, hogy Gorkij kimondottan félelmetesnek tekintette a film effektusát. „Ez nem az élet, csak annak árnyéka, és nem is mozgás, csak a mozgás hangtalan árnyéka” – írta 1896-ban (Marcus 2006). Illékony árnyakat látunk az első Lumière-filmeken, akiket „félelmetes nézni”, még ha tudjuk is, hogy „ez csupán árnyak mozgása, puszta árnyaké” (Marcus 2006). A videojáték kaleidoszkopikus élményéről szóló mai kijelentések semmiben sem térnek el a korai moziról írottaktól, ahogy az éteri, mulandó jellegük is közös. Efemer termékekről van szó mindkét esetben, melyek nem annyira a létrehozóik archívumaiban, mint inkább a fogyasztóik emlékezetében és beszámolóiban élnek tovább. Ugyanakkor tagadhatatlan, hogy a játék esetében egészen más jellegű élményről van szó. A mozi és a játék eredetileg nem az intenzív élményükben különböznek – az ős-nézők komikus reakciói semmiben sem különböztek az árkádjátékosok spasztikus mozdulataitól –, hanem az interaktivitásukban, az élmény uralásának módjában. A film, mivel szerzőileg uralt, idővel képessé vált arra, hogy bonyolult érzelmeket és történeteket közvetítsen; cserébe viszont nem adott módot a közvetlen interakcióra. A játék, melyet szintén a szerzői szándék szervez, ezzel szemben lehetővé teszi, hogy szabadon cselekedjünk az adott keretek között.”
Kiss Gábor Zoltán: efemer galériák – Videójátékok kritikai megközelítésben -Gondolat Kiadó PTE Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék, Budapest–Pécs, 2013
Saját szöveg: Az általunk elképzelt videojáték a kurzuson megszerzett tudásunkat és tapasztalatainkat mutatja be. A féléves kutatásunk eredményeinkbe a videojáték hőskorából származó megjelenítési stílusait konceptuális eszközök segítségével szintetizáljuk. A játék a formai innováció igényét háttérbe szorítva a tartalomra és a befogadói élményre koncentrál.
Hangájl:
youtube
0 notes
alkotoelemzes-blog · 9 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
kulcsfogalmak:  aktualitás, interakció, kisérletiség, emlékezet
Elméleti szöveg: “...Jómagam mégis azon a véleményen vagyok, hogy a történelmek magyarázó hatásukat részben annak köszönhetik, hogy puszta krónikákat történetekké képesek alakítani; krónikákból történetek pedig azon művelet által keletkeznek, amelyet más helyütt cselekményesítésnek (emplotment) neveztem. Cselekményesítésen pedig egyszerűen a krónika tartalmazta tények különféle cselekményszerkezetek alkotóelemeiként való kódolását értem, pontosan úgy, ahogyan az Frye szerint általában a “fikciókkal” történik.”
Hayden White: A történelmi szöveg, mint irodalmi műalkotás - részlet
Saját szöveg: A mű kontextusa adott; mi magunk vagyunk. Miattunk és általunk jön létre. Tehát mi magunk vagyunk a mű? A befogadó egyben alkotó is. Ez esetben felmerül a kérdés; nélkülünk a mű nem is létezhet? Avagy nélkülünk a mű egészen másmilyen állapotban, de van? Erről talán Schrödinger macskáját kellene megkérdeznünk. Annyit tudunk, hogy az alkotást a szemlélés pillanatában a befogadó személye, egyéni története annak minden részletével határozza meg.
hangfájl: https://www.youtube.com/watch?v=Oe5wW-g6FgU
0 notes
alkotoelemzes-blog · 9 years
Photo
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Kulcsfogalmak: provokatív, élményszerű, transzformatív aktus, reflektív gondolatiság
Elméleti szöveg: “A „szépművészet” [fine art] nem szükségképpen értékes a kvalitatív kiválóság minden értelmében. Az úgynevezett magasművészet nagyon nagy százaléka rossz vagy középszerű, de attól még magasművészet, mivel egy bizonyos státuszt céloz meg, a múzeumoknak szól, célja, hogy gyökeret eresszen a szépművészetek rendszerében, még ha önmagában megkérdőjelezhető értéket képvisel is. Ebben nincs semmi meglepő. A jó/rossz distinkció független a magas/alacsony megkülönböztetéstől; és ez a függetlenség valóban alapvető ahhoz, hogy megértsük az érték fogalmát a vizuális kultúrában.”
W.J.T. Mitchell interjúban adott válasza MARGARET DIKOVITSKAYA-nak 2011-ben
Saját szöveg: A mű provokativitása zsigerileg késztet minket, hogy valamit kezdjünk a helyzettel, melybe belecsöppentünk. Belépve a mű terébe az első sokkoló döbbenetünk után azonban megtaláljuk azokat a lehetőségeket, melyek segítségével egy pozitív végkimenetelt is adhatunk az alkotásnak. Az emberi tényező a mű szempontjából elhagyhatatlan; a mi beavatkozásunk, interakciónk által válik működőképessé az alkotás. Szükség van azonban a megoldáshoz eddigi ismereteinkre, melyeket félelem nélkül kell előrántanunk…
hangfájl: https://vimeo.com/107714879 (utolsó 1 perc)
0 notes
alkotoelemzes-blog · 9 years
Link
kulcsfogalmak: urban art - (Marionetté), public art - társadalmilag érzékeny művészet - történelmi feldolgozás-narratológia, ( camera obscura )( fontos a technika és esztétikum) – esztétikum –, social art, provokatív - meghökkentés
történelmi vonatkozás, esztétikum, technika-formátum, narratológia
Elméleti szöveg: George Brechtnek van egy csodálatos definíciója. Azt mondja: "Amikor már megneveztél minden mesterséget: matematikus, politikus, vízvezetékszerelő, szakács, s amikor a végére értél, és nem tudod, hogyan határozd meg a maradékot, akkor erre azt mondod: művész".
0 notes