Tumgik
konyvtaros · 5 days
Video
youtube
Az idő arcai című kiállításunk szenzációja az Amszterdamban készült éggömb.
Az öles méretű éggömböt 1630-ban készítették Amszterdamban; a tengerhajózás élvonalába törő hollandok ilyenek segítségével tájékozódtak a távoli vizeken. A csillagok nemcsak térben, hanem időben is segítenek tájékozódni, az új tárlatban erről is többet megtudhatnak! Szovák Márton, a kiállítás egyik kurátora.
3 notes · View notes
konyvtaros · 12 days
Text
youtube
A költészet napján a legjobb választás a nemzeti könyvtár! Copia nevű digitális kézirattárunkban Kölcsey Ferenc, Petőfi Sándor, Szendrey Júlia és Babits Mihály műveiből válogathat.
https://copia.oszk.hu/
6 notes · View notes
konyvtaros · 13 days
Video
youtube
Szent Jobb-selyemfestményt restaurál a nemzeti könyvtárű
Tóth Zsuzsanna és Meller Nóra, az OSZK restaurátorai az aláírás után, Nagyváradon megkezdték a Szent Jobb-selyemfestmény állapotának felmérését. A kép tartalmazza Mária Terézia autográf aláírását is.
1 note · View note
konyvtaros · 15 days
Text
youtube
Már nagyon várjuk, hogy péntektől megnyithassuk Az idő arcai című kiállításunk kapuit! Az idő arcai egyik legkülönlegesebb tárgya, Magyarország legrégebbi glóbuszpárjának egyike megérkezett a kiállítótérbe a zirci műemlékkönyvtárból. Az öles méretű éggömböt 1630-ban készítették Amszterdamban; a tengerhajózás élvonalába törő hollandok ilyenek segítségével tájékozódtak a távoli vizeken. A csillagok nemcsak térben, hanem időben is segítenek tájékozódni, a 2024. április 12-én nyíló tárlatban erről is többet megtudhatnak!
12 notes · View notes
konyvtaros · 1 month
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Győri Marci tegnap festménykiállításának megnyitóján nem volt ott Magyar Péter, ezért a kattintásokba szerelmes, dugás közben klikkekre gondoló propagandista firkászok sem voltak ott szerencsére. Voltak viszont színek. Sok. Nagyon.
Csányi5 Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tár
Április 24-ig, vagy 26-ig, nem emlékszem.
2 notes · View notes
konyvtaros · 1 month
Text
youtube
3979 látogató a nemzeti ünnepen! 🤩 Köszönjük! Az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából egész napos rendezvénysorozattal, családi nappal készült az OSZK. A tavaly március 15-i kétezer-ötszáz főt messze meghaladva, idén közel négyezer látogatót üdvözölhettünk. Köszönjük, hogy ennyien megtiszteltek bennünket jelenlétükkel.
1 note · View note
konyvtaros · 1 month
Text
youtube
A magyar portréfotózás kezdeteiről rendezett kiállításunkon más felvételek mellett eredeti dagerrotípiákkal, kiállítással, tárlatverzetésekkel, és előadással is várjuk az érdeklődőket!
Nyílt nap március 15-én!
5 notes · View notes
konyvtaros · 1 month
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Bp. Szabó György grafikusművész vételi ajánlattal fordult intézményünkhöz: az 1982 és 1995 közötti időszakból underground, alternatív – főként zenei és néhány egyéb művészeti eseményt hirdető – plakátot kínált eladásra, illetve ajándékozott az OSZK plakátgyűjteményének. A kitűnő állapotú, gyűrődés- és hajtásmentes falragaszok mintegy fele Bp. Szabó György külföldön is kiállító, ismert művész saját alkotása, a másik része olyan kortárs grafikusok értékes munkája, mint Czakó Zsolt, feLugossy László, Soós György, Soós Tamás, Szurcsik József.
4 notes · View notes
konyvtaros · 1 month
Text
youtube
A főpapi hagyatékokból született, 65 kódexet és 513 ősnyomtatványt őrző, ma már több mint 160 000 kötetes könyvtár évszázadok óta gyarapodik és fogadja a kutatókat. Megbeszélésünkön természetesen érintettük a digitalizálás témáját, amelynek keretében eddig 2,4 millió oldalt digitalizáltak Kalocsán. Ezek online közzététele folyamatosan zajlik. Megtekintettük az 1780-ra elkészült barokk olvasótermet és a könyvtár műkincseit bemutató kiállítást is.
1 note · View note
konyvtaros · 2 months
Text
youtube
Az életről és az igazságról megint
1 note · View note
konyvtaros · 2 months
Text
Vasárnap újra #csevej! A nemrégiben megjelent, 750 oldalas Pálos olvasókönyv mindenkinek szól, akit érdekel a magyar múlt, az ország története, művelődéstörténete. Az egyetlen magyar alapítású és máig létező férfi szerzetesrendhez kapcsolódó antológia pálos szerzők műveiből és pálosokról szóló alkotásokból válogat. A pálosokról számos szerző beszél Bessenyei Györgytől Tandori Dezsőig, Arany Jánostól Weöres Sándorig. Igazi magyar szépirodalom a kiadvány!
A kötetet március 6-án 15 órakor mutatjuk be a nemzeti könyvtárban. Az OSZK 18. csevejében Sudár Annamáriával, a Pálos olvasókönyv szerzőjével, szerkesztőjével, a Főigazgatói Kabinet kulturális csoportja tagjával beszélgetett Tóth Péter, a nemzeti könyvtár webes tartalompakolója. Solymosi Ákos hangmérnök segítette a csevej elkészítését.  A tartalomból: Egy pódiumműsorral kezdődött minden A kihullott pálos emlékezet Magyarul és latinul is írtak a pálosok, Lackfi János a könyv számára fordított egy szöveget Verseghy Ferenc, Csokonai Vitéz Mihály és József Attila – egy verssor kapcsán  Weöres Sándor és néhány pálos szövegrészlet  Munkatársunkra, Szabó Józsefre is gondoltunk (1960–2024)
SPOTIFY: https://spoti.fi/3VZCaEs APPLE: https://apple.co/3W0iS23 GOOGLE: https://bit.ly/OSZKGOOGLEPC PODCAST.HU: https://podcast.hu/podcast/orszagos-szechenyi-konyvtar DEEZER: https://www.deezer.com/en/show/6149605 RADIOPUBLIC: https://bit.ly/RPOSZK CASTBOX: https://bit.ly/CASTBPC LISTEN NOTES: https://bit.ly/LNPODCAST RSS: https://bit.ly/OSZKRSS
6 notes · View notes
konyvtaros · 2 months
Text
Többször volt már olyan, hogy a kutatási naplót olvasva jelentkeztek segítők, adtak információkat, de hogy egy Cserépfaluból elhurcolt, a borzalmakat, Auschwitzot túlélt ember leszármazottja jelentkezzen, ilyen még nem volt. Leírhatatlan érzés.
0 notes
konyvtaros · 2 months
Text
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
Kollégáink az elérhető legjobb minőségben fotózták a „Cod. Lat. 369” jelzetű kódexet, más néven a Nagylucsei-psalteriumot.
A corvinakötésű kódex első oldalának digitalizálása restaurátori jelenlét mellett történt, garantálva a zsoltároskönyv tökéletes biztonságát.
33 notes · View notes
konyvtaros · 2 months
Text
Tumblr media
Aszódi hírlap, 1911/36.
4 notes · View notes
konyvtaros · 2 months
Text
Tumblr media
Csak az ember olvas
Víg Mihály. 2024.02.24 Hunnia
0 notes
konyvtaros · 2 months
Text
Tumblr media
Mállner János:
Háborús cipők kirakata. Fatalpú cipők
10 notes · View notes
konyvtaros · 2 months
Text
Tumblr media
Állattenyésztési és tejgazdasági lapok, 1902/24.
14 notes · View notes